لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۳

وعده ایوبی برای واگذاری امور سینمایی ارشاد به «خانه سینما»


ایوبی معاون سینمایی وزارت ارشاد
ایوبی معاون سینمایی وزارت ارشاد

آیین معارفه مدیرعامل و هیئت مدیره جدید خانه سینما در حالی برگزار شد که سینمای ایران به خاطر حضور فیلم ناهید، بار دیگر در جشنواره کن بر سر زبان ها افتاد.

حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی روز یکشنبه سوم خرداد در آیین قدردانی از هیئت مدیره پیشین خانه سینما با اشاره به کسب ۲۲۲ جایزه معتبر جهانی از سوی سینمای ایران و ابراز خوش بینی از آینده این صنعت، وعده واگذاری امور سینمایی به بخش خصوصی را داد.

رئیس سازمان سینمایی وزارت ارشاد، بستن خانه سینما از سوی دولت پیشین را خطایی استراتژیک خواند.

فعالیت خانه سینما و انتخاب رضا میرکرمی به عنوان مدیر عامل این نهاد صنفی اگر چه امیدهایی را در دل اهالی سینما در ایران زنده کرده است اما نگرانی‌های بسیاری نیز همچنان باقی مانده است.

سینماگران ایران می‌گویند صنعت سینمای ایران که با وجود همه تلاش‌ها از دو مشکل عمده رنج می برد؛ یکی ضوابط سخت و دست و پاگیر حکومتی و دیگری تصمیمات ناگهانی برای توقیف فیلم های دارای پروانه نمایش.

برای نمونه دو فیلم دارای پروانه نمایش «خانه دختر» ساخته شهرام شاه حسینی و «نهنگ عنبر» ساخته سامان مقدم،بر اثر فشار گروه‌های تندروی حکومتی به منظور اصلاحات چندباره توقیف شدند. از آن فراتر حوزه هنری اسلامی و شهرداری تهران دو مالک عمده سینماهای ایران و تهران حتی از نمایش نسخه اصلاح شده نهنگ عنبر نیز خودداری کرده‌اند.

در چنین فضایی هیئت مدیره جدید خانه سینما به مدیرعاملی رضا میرکریمی کار خود را آغاز کرده تا شاید بتواند بخشی از مشکلات صنفی سینماگران ایران را حل کند هرچند آنان گفته‌اند توان تغییر در ضوابط دولتی حوزه سینما از جمله سانسور را ندارند.

XS
SM
MD
LG