لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۰

دولت برای سینما خانه می سازد


جدال مدیران دولتی حوزه سینما با نمایندگان صنوف سینمایی بر سر آینده خانه سینما بالا گرفته است.
از یکسو هیات مدیره خانه سینما اعلام کرده مجمع عمومی این خانه با شرکت ٢٩ صنف صنعت سینمای کشور در محل ساختمان این نهاد برگزار می شود و از سوی دیگر، جواد شمقدری مدیر دولتی حوزه سینما از تشکیل مجمع عمومی سینماگران دولتی برای تشکیل خانه سینمای ٢ خبر داده است.
بر این اساس، سینمای ایران طی همین هفته دارای ۲ خانه می شود: یکی خانه سینمای ٢٩ صنف سینمایی که در ۲ سال اخیر تعطیل بوده و در پی بازگشایی است و دومی: «خانه سینمای دولتی» که به پشتیبانی جوادشمقدری رئیس سازمان سینمایی وزارت ارشاد قرار است تشکیل و خانه سینمای ٢ نامیده شود.
تا یک روز پیش از این و براساس توافق دولت و سینماگران، قرار بود فقط مجمع عمومی خانه سینما تشکیل شود، اما روز چهارشنبه جواد شمقدری به خبرگزاری فارس با اشاره به نامه تازه ای که به رئیس جمهوری نوشته، گفته است: هیات مدیره خانه سینما در تشکیل مجمع عمومی تعلل می کند، در نتیجه مجوز تشکیل مجمع عمومی خانه سینمای ٢ را صادر کرده است.
مجمع عمومی این نهاد دولتی قرار است با حضور ١١ صنف سینمایی شامگاه چهارشنبه برگزار شود.
برگزاری مجمع عمومی خانه سینمای دولتی با چند مشکل روبروست.
سیدضیاءهاشمی رئیس اتحادیه دولتی تهیه‌کنندگان که میزبانی مجمع عمومی خانه سینمای دولتی را در ساختمان این اتحادیه برعهده دارد، می گوید ما ساختمان خانه سینما را هم از آنها می گیریم.
در این میان «جمال خندان کوچکی» وکیل و مشاور حقوقی خانه سینما استفاده از نام ثبت شده خانه سینما و برگزاری این مجمع عمومی دولتی را غیرقانونی دانسته، به خبرگزاریها گفته است: «مجمع عمومی ١٩ تیرماه متعلق به خانه سینما نیست و ما این موضوع را به اداره ثبت شرکتهای قوه قضاییه اعلام کرده ایم.»
فرهاد توحیدی، سخنگوی هیات مدیره خانه سینما، نیز گفته است: کسانی که می‌خواهند با صنوف دیگر مجمع عمومی برگزار کنند، بهتر است به فکر یک تشکل دیگر باشند نه اینکه از عنوان خانه سینما استفاده کنند.
سومین و بزرگترین مشکل تاسیس خانه سینمای دولتی عدم استقبال صنوف سینمایی کشور از تشکیل خانه سینمای دولتی است.
براساس ابلاغیه سازمان سینمایی وزارت ارشاد از ٢٩ صنف سینمایی تنها ١١ صنف ساخته دولت برای شرکت در این مجمع عمومی اعلام آمادگی کرده اند. و فیلمسازان برجسته سینمای ایران از خانه سینمای اصلی حمایت می کنند.
برای نمونه پوران درخشنده فیلمساز برجسته ایرانی می گوید خانه سینما شماره ۱ و ۲ نداریم. همه باید برای باز شدن خانه سینما تلاش کنیم.
XS
SM
MD
LG