لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۹

تجمع سینماگران برای حفظ خانه سینما


شماری از سینماگران ایران در برابر ساختمان پلمپ شده خانه سینما تجمع کردند تا از اشغال این ساختمان توسط حامیان دولت جلوگیری کنند.
پلمپ شدن خانه سینما به دستور جوادشمقدری مدیر دولتی حوزه سینما صورت گرفت تا روز سه شنبه دفتر و اموال آن به حامیان دولت تحویل شود اما گردهمایی سینماگران دربرابر خانه سینما مانع از اجرایی این برنامه شد.
جوادشمقدری رئیس سازمان سینمایی کشور در واپسین گفتگوی رسانه ای خود به این مانع اشاره کرده و گفت: «وزارت ارشاد آنجا را پلمب کرد و قرار بود صبح امروز آنجا تحویل هیات مدیره جدید شود که در نهایت منجر به تجمع سینماگران شد. بنابراین خواستیم این تحویل لغو شود.»


شب پیش از آن یک تشکل تازه تاسیس دولتی که خانه سینمای ۲ خوانده می شود گفته بود به زور هم که شده، ساختمان خانه سینما را تصاحب خواهد کرد. تشکلی که به پشتیبانی وزارت ارشاد و شرکت شماری از سینماگران حامی دولت ۱۹ تیرماه به این هدف تاسیس شد تا جانشین خانه سینما شود. اما با مخالفت گسترده سینماگران ایران روبرو شده است. شورای مرکزی اصناف خانه سینما متشکل از ۲۹ صنف سینمایی در نامه ای که روز سه شنبه منتشر کردند گفته اند: «کماکان همه اصناف خانه سینما از اقدامات هیات مدیره حمایت همه جانبه خود را اعلام می کند و آمادگی خود را برای احقاق حقوق حقه قانونی برای حفظ و صیانت از خانه سینما اعلام می دارد.


فرهاد توحیدی رئیس هیات مدیره و سخنگوی خانه سینما در گفتگو با خبرگزاری ایسنا با غیرقانونی خواندن پلمب دفتر گفت این خانه منحل نشده که دفترش پلمب شود.
به گفته آقای توحیدی هیات مدیره خانه سینما و مدیرعامل خانه‌ی سینما نامه‌ای را خطاب به مسوولان حکومتی از جمله دفتر رهبری، ریاست جمهوری، قوه قضاییه و نیروی انتظامی نوشته اند. در متن این نامه آمده:« شب گذشته مورخ ۲۴ تیر ماه سال ۹۲ حوالی نیمه شب،‌ هیات مدیره خانه سینما مطلع شد افراد ناشناسی با شکستن قفل در خانه سینما، در کوچه سمنان وارد خانه سینما شده‌اند.»
هیات مدیره در نامه خود افزوده اند: « بیم آن می‌رفت اسناد و مدارکی که هیچ ارتباطی به خانه سینما ندارد جهت پرونده سازی در این خانه تعبیه شده باشد.»
حالا هم خانه سینما و هم مدیران ارشاد می گویند در ۴۸ ساعت آینده و با وساطت دوباره محمود احمدی نژاد قرار است مشکل خانه سینما حل شود.
XS
SM
MD
LG