لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۰

خانه سینمای دولتی علیه خانه سینما


سخنگوی خانه سینما: عنوان این موسسه ثبت شده و عنوان حقوقی است، هیچ صنف موازی نمی‌تواند این عنوان را تصاحب کند.

وزارت ارشاداسلامی می گوید یک گروه دولتی به نام هیات ساماندهی صنوف سینمایی قرار است پنجم تیرماه با تشکیل یک مجمع عمومی یک نهاد صنفی جدید به نام خانه سینمای جمهوری اسلامی درست کنند.
هیات مدیره خانه سینما و صنوف سینمایی عضو آن به این اقدام دولتیان اعتراض کرده و آن را اقدامی غیرقانونی دانسته اند.
فرهاد توحیدی سخنگو و رئیس هیات مدیره خانه سینما در واکنش به این خبر افزوده است: «خانه سینما یک موسسه ثبت شده و عنوان حقوقی است که صاحب دارد و صاحب آن ۲۹ صنف عضوش هستند. هیچ صنفی موازی نمی‌تواند این عنوان را تصاحب کند.»
تغییر بندهایی از اساسنامه خانه سینما توسط مجمع عمومی این نهاد در سالهای گذشته بهانه قانونی وزارت ارشاد برای اعلام انحلال خانه سینما شد. اقدامی که با مخالفت مدنی صنوف ۲۹ گانه سینمایی با بیش از ۵۰۰۰ عضو روبرو شد و دیوان عدالت اداری نیز حکم وزارت ارشاد را لغو کرد. اما تندروان حکومتی تن به حکم دیوان عدالت اداری نداده، به یاری شورای انقلاب فرهنگی و نهادهای امنیتی بر انحلال خانه سینما پایفشاری کردند.
فضای سنگین امنیتی و تهدید و ارعابها نیز اعضای صنوف سینمایی را از پیگیری برای بازگشایی خانه سینما بازنداشت. و سرانجام محمود احمدی نژاد طی نامه ای بر بازگشایی خانه سینما صحه گذاشت. وزارت ارشاداسلامی نیز به اجبار پای سند پیش نویس اصلاح اساسنامه خانه سینما و برسمیت شناختن هیات مدیره کنونی این نهاد را امضا کرد.
از این رو فرهاد توحیدی رئیس هیات مدیره خانه سینما با یادآوری این امضا به مدیران دولتی یادآوری کرد که: «وزارت ارشاد پای سندی را به نام پیش نویس اصلاح اساسنامه خانه سینما امضا کرده و قاعدتا باید به آن پایبند باشد.»
سخنگوی خانه سینما سپس به پاسخ مکتوب محمود احمدی نژاد به نام مدیران خانه سینما در اوایل فروردین ماه اشاره کرد که طی آن رئیس جمهوری خطاب به جواد شمقدری گفته است چرا اینقدر بسته و با تنگ نظری برخورد می شود باید اجازه داد یک نهاد صنفی کار خودش را بکند.»
سینماگران می گویند فشارهای امنیتی برای انحلال خانه سینما و سینماگران مستقل ناشی از اراده یک گروه فشار است: کسانی همچون ابوالقاسم طالبی سازنده فیلم قلاده های طلا و دکتر حسن عباسی رئیس اندیشکده یقین و عضو شورای بازبینی فیلم، و وحید جلیلی برادر سعید جلیلی و مدیر جشنواره فیلم عمار و فرج الله سلحشور از سینماگران دولتی بخشی از اعضای این گروه بنیادگرا هستند.
این گروه خواهان افزوده شدن پسوند جمهوری اسلامی به عنوان خانه سینما شده اند. اما فرهاد توحیدی نماینده خانه سینما درباره دلیل مخالفتش با اضافه‌شدن پسوند «جمهوری اسلامی ایران» به نام این تشکل صنفی بیان کرده بود: « در اساسنامه آمده خانه سینما موسسه‌ای است که تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران و زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت می‌کند، لذا تاکید جدید لزومی ندارد، چون خانه سینما متعلق به این کشور است.»
XS
SM
MD
LG