لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۵

به دلیل تبلیغ در شبکه‌های ماهواره‌ای، پنج تهیه کننده سینما "ممنوع‌الکار" شدند


برخی فروش بالای "من سالوادور نیستم" را به تبلیغات ماهواره‌ای نسبت دادند. برخی از بنر فیلم به دلیل حضور زن بی‌حجاب انتقاد کردند.

یک مقام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران روز دوشنبه تایید کرد که پنج تهیه کننده سینما به دلیل پخش تبلیغ فیلم‌هایشان در شبکه‌های ماهواره‌ای، از سوی قوه قضائیه ممنوع‌الکار شده‌اند.

حبیب ایل بیگی معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی به خبرگزاری مهر گفت، مصطفی کیایی، علیرضا سرتیپی، عبداﻟله علیخانی، سید امیر پروین حسینی و رضا میرکریمی به عنوان تهیه کنندگان فیلم های بارکد، دراکولا، زاپاس، دختر و آبنبات چوبی "تا اطلاع ثانوی" اجازه فعالیت ندارند.

به گفته این مقام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بازپرس ویژه پرونده رسیدگی به پخش تبلیغات سینمایی در شبکه‌های ماهواره‌ای "با ابلاغ ویژه رئیس قوه قضائیه" نامه‌ای به رئیس سازمان سینمایی نوشته و خواسته است "تا اطلاع ثانوی از ارائه هرگونه خدمات و مجوز به تعدادی از سینماگران و دفاتر پخش سینمایی جلوگیری کند."

علاوه بر پنج تهیه کننده اعلام شده، سه دفتر پخش سینمایی شامل فیلمیران به مدیریت علی سرتیپی، نورتابان به مدیریت محمدرضا صابری و پویافیلم به مدیریت عبد اﻟله علیخانی مشمول این مجازات شده‌اند.

پیش از این در خرداد ماه تهیه‌کنندگان سه فیلم سینمایی با حضور در دادسرای فرهنگ و رسانه درباره پخش تبلیغات فیلم‌هایشان در شبکه‌های ماهواره‌ای توضیح دادنده بودند و رئیس قوه قضاییه ایران نیز در بخشی از این جلسه دادرسی حضور داشت.

بسیاری از مخالفان دولت، فروش بالای فیلم‌هایی مانند "من سالوادور نیستم" و "ابد و یک روز" را به پخش تبلیغات آنها از شبکه‌های ماهواره‌ای نسبت داده و خواستار برخورد با این فیلم‌ها هستند.

در مقابل طیفی از موافقان تبلیغ فیلم‌ها در شبکه‌های ماهواره‌ای می‌گویند که وقتی صدا و سیما در پخش تبلیغات فیلم‌ها اعمال نظر می‌کند و دستگاه‌های حکومتی امکانات گسترده‌ای در اختیار فیلم‌های همسو و همنظر قرار می‌دهد، راه دیگری برای تبلیغ وجود ندارد.

با این حال سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکنون چندین بار همکاری با شبکه‌های ماهواره‌ای خارج از ایران را ممنوع اعلام کرده است.

XS
SM
MD
LG