لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۵

جلسه دادرسی سینماگران با حضور رئیس قوه قضاییه؛ تلاش برای ممنوعیت تبلیغ در شبکه‌های ماهواره‌ای


برخی فروش بالای "من سالوادور نیستم" را به تبلیغات ماهواره‌ای نسبت دادند. برخی از بنر فیلم به دلیل حضور زن بی‌حجاب انتقاد کردند.
برخی فروش بالای "من سالوادور نیستم" را به تبلیغات ماهواره‌ای نسبت دادند. برخی از بنر فیلم به دلیل حضور زن بی‌حجاب انتقاد کردند.

تهیه‌کنندگان سه فیلم سینمایی با حضور در دادسرای فرهنگ و رسانه درباره پخش تبلیغات فیلم‌هایشان در شبکه‌های ماهواره‌ای توضیح دادند. رئیس قوه قضاییه ایران نیز در بخشی از این جلسه دادرسی حضور داشت.

سعید ملکان، تهیه‌کننده فیلم "ابد و یک روز"؛ مرتضی شایسته تهیه کننده فیلم "۵۰ کیلو آلبالو" و منصور لشکری قوچانی تهیه کننده فیلم "کوچه بی‌نام" روز دوشنبه در دادسرای فرهنگ و رسانه حاضر شدند.

دلیل احضار این سینماگران پخش تبلیغات فیلم‌هایشان در شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان بود و صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه هم که برای بازدید به این دادسرا آمده بود، در بخشی از جلسه شرکت کرد.

منصور لشکری قوچانی به خبرگزاری ایسنا گفت در جلسه دادرسی عنوان کرده با این که می‌داند پخش تبلیغ فیلم از شبکه‌های ماهواره‌ای "جرم" است اما در وضعیتی که سینمای ایران "ورشکسته" است نباید به دنبال "مجرم" بود، چون سینماگر باید بتواند برای فیلمش تبلیغ کند.

تهیه کننده فیلم "کوچه بی‌نام" همچنین همکاری نکردن صدا و سیما برای اطلاع‌رسانی در مورد فیلم‌ها را یکی از دلایل گرایش به شبکه‌های ماهواره‌ای عنوان کرد.

نخستین بار در دی ماه سال گذشته یک روزنامه تخصصی سینما در ایران از احضار ۱۰ سینماگر ایرانی به دادگاه به دلیل پخش تبلیغ فیلم‌هایشان در شبکه‌های ماهواره‌ای خبر داده بود.

سید جمال ساداتیان، تهیه کننده با تایید خبر احضار خود به این روزنامه گفته بود: "وقتی سه روز بعد از پخش تیزرهای جامه‌داران صدا و سیما آن را قلع وقمع کرد، من چاره ای جز پخش تیزرهای فیلم در شبکه‌های ماهواره ای نداشتم. این سیاست یک بام و دوهواست که مشخص نیست کدام بازیگر ممنوع‌التصویر است و کدام بازیگر مجوز دارد. پگاه آهنگرانی و باران کوثری دو بازیگر اصلی فیلم من بودند که تلویزیون جلوی پخش تصاویر آنها را گرفت. وقتی سیاست‌های تلویزیون و سینما با هم همخوانی ندارد من مقصر نیستم."

پس از آن و در اکران نوروزی، بحث تبلیغات ماهواره‌ای بسیار مورد توجه قرار گرفت و بسیاری از مخالفان دولت، فروش بالای فیلم‌هایی مانند "من سالوادور نیستم" و "ابد و یک روز" را به پخش تبلیغات آنها از شبکه‌های ماهواره‌ای نسبت داده و خواستار برخورد با این فیلم‌ها بودند.

در مقابل طیفی از موافقان تبلیغ فیلم‌ها در شبکه‌های ماهواره‌ای می‌گفتند که وقتی صدا و سیما در پخش تبلیغات فیلم‌ها اعمال نظر می‌کند و دستگاه‌های حکومتی امکانات گسترده‌ای در اختیار فیلم‌های همسو و همنظر قرار می‌دهد، راه دیگری برای تبلیغ وجود ندارد.

با این حال سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکنون چندین بار همکاری با شبکه‌های ماهواره‌ای خارج از ایران را ممنوع اعلام کرده است.

XS
SM
MD
LG