لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۵

مکارم شیرازی انتقاد کرد؛ وزیر ارشاد دستور توقیف "۵۰ کیلو آلبالو" را داد


فیلم سینمایی "۵۰ کیلو آلبالو" در نوبت اکران نوروزی قرار داشت و به فروش بالایی دست پیدا کرد.
فیلم سینمایی "۵۰ کیلو آلبالو" در نوبت اکران نوروزی قرار داشت و به فروش بالایی دست پیدا کرد.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ادامه اکران فیلم سینمایی "۵۰ کیلو آلبالو" جلوگیری کرد. این فیلم در دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، مورد انتقاد این "مرجع تقلید" شیعه قرار گرفته بود.

حبیب ایل بیگی، معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی روز دوشنبه ۱۷ خرداد به خبرگزاری ایلنا گفت که به دلیل اعلام نارضایتی "برخی از مراجع تقلید" و شخص وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نمایش فیلم سینمایی "۵۰ کیلو آلبالو" متوقف شده و از تمام سینماهای ایران جمع‌آوری خواهد شد.

این فیلم ساخته مانی حقیقی است و بازیگرانی مانند ساعد سهیلی، پژمان جمشیدی، بهنوش بختیاری و فرهاد آییش در آن حضور دارند. این فیلم در نوبت اکران نوروزی قرار داشت و به فروش بالایی هم دست پیدا کرد. پخش تبلیغات این فیلم از شبکه‌های ماهواره‌ای هم یکی دیگر از حواشی آن بود که باعث شد تهیه‌کننده‌اش در کنار چند تهیه‌کننده دیگر به دادگاه احضار شود.

اما شخص علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم از منتقدان این فیلم بود و در دیدار با آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی گفت: " اگر از چگونگی فیلم خبر داشتم، اجازه ساخت و اکران به آن نمی‌دادم."

به گزارش برخی رسانه‌ها، مکارم شیرازی در دیدار با وزیر ارشاد، فیلم "۵۰ کیلو آلبالو" را "مستهجن" و "مبتذل" نامیده است. علی جنتی هم تایید کرده که این فیلم "نامناسب و مغایر سیاست‌های دولت است" چرا که "فروپاشی و سقوط خانواده را ترویج می‌کند و با آرایش نامناسبِ بازیگران الگوی نامناسبی را ارائه می‌دهد".

"شورای صنفی نمایش" مسئول صدور مجوز اکران به فیلم‌های سینمایی در ایران است که اعضای آن با پیشنهاد سازمان سینمایی و با حکم وزیر ارشاد منصوب می‌شوند. این برای دومین بار است که علی جنتی با تصمیم شورای صنفی نمایش مخالفت کرده و از ادامه نمایش یک فیلم جلوگیری می‌کند.

پیش از این هم فیلم "رستاخیز" ساخته احمدرضا درویش به دلیل نمایش "چهره معصومین" با مخالفت مراجع تقلید مواجه شد و وزیر ارشاد دستور داد تا اکران آن متوقف شود.

XS
SM
MD
LG