لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۷

محکوم به قصاص در پای دار یک ماه مهلت زندگی گرفت


خرمشاهی: درپی گریه های بی امان فرزانه و مادرش در حالی که طناب دار بر گردن او انداخته بود، اولیای دم یک ماه فرصت دادند تا بیگناهی خود را ثابت کند

زن ۲۶ ساله ای که به اتهام قتل شوهرش به قصاص محکوم شده، و سحرگاه روز یکشنبه برای اجرای حکم آماده شده بود، با شنیدن مهلت یک ماهه برای زنده بودن، با طناب دار برگردن در پای چوبه دار ازحال رفت.

به نوشته روزنامه اعتماد، عبدالصمد خرمشاهی روز یکشنبه با تایید عدم اجرای حکم اعدام فرزانه در سحرگاه یکشنبه گفت: «پدر «سيداحمد» به عروس سابقش فرصت داده تا اگر به راستی ادعا می كند كه قتل را او مرتكب نشده اين موضوع را ثابت كند».

به گفته او اگر تا یک ماه دیگر فرزانه نتواند بیگناهی خود را ثابت کند حکم اعدام درمورد او به اجرا در می آید. او افزود:« به دنبال گریه های بی امان موکل و مادر او در حالی که طناب دار بر گردن او انداخته شده بود، اولیای دم یک ماه دیگر به فرزانه فرصت دادند که بیگناهی خود را ثابت کند». اما آقای خرمشاهی اثبات بیگناهی فرزانه را کار بسیار دشواری دانسته و ابراز امیدواری کرده که در این مهلت یک ماهه بتواند از قصاص فرزانه، «چه از طریق گذشت اولیای دم و یا اثبات بیگناهی او»، جلوگیری کند.

وکیل فرزانه همچنین از وضعیت نامساعد روانی و جسمی فرزانه پس از شنیدن مهلت یک ماهه برای زنده بودنش خبر داده است: «پای چوبه‌دار رفتن كار ساده‌ای نيست و موكلم به‌شدت حالش بد شد تا آنجا كه در بيمارستان بستری شد.»

آخرین تلاش ها، آخرین لحظات
روز یکشنبه، پیش از اعلام مهلت یک ماهه به متهم، و در حالی که فرزانه با چوبه دار فاصله چندانی نداشت، دادستان اصفهان از آخرین تلاش ها برای عدم اجرای حکم خبر داد.

محمدرضا حبیبی به خبرگزاری ایسنا گفته بود: «صبح امروز فرزانه مرادی برای اجرای حکم آماده شد، اما حکم او هنوز به اجرا درنیامده است.»

محمدرضا حبیبی، دادستان اصفهان، به ایسنا گفته بود [اجرانشدن حکم]به معنای به تعویق افتادن حکم نیست و در حال حاضر دادیار و مسئول زندان در حال مذاکره برای گرفتن رضایت اولیای دم هستند. به گفته او در بیشتر مواردی که متهم به قصاص محکوم می شود، تا آخرین لحظات تلاش برای جلب رضایت اولیای دم ادامه می یابد.

دادستان اصفهان در عین حال امکان گذشت اولیای دم را منتفی ندانسته و گفته بود «تلاش ما برای جلب رضایت اولیای دم تنها به خاطر فرزند متهم است».

فاطمه دختر ۱۰ ساله فرزانه که از زمان زندانی شدن مادر به خانواده شوهر او سپرده شده است، در صورت اجرای حکم قصاص، مادرش را نیز از دست می دهد.

عبدالصمد خرمشاهی وکیل فرزانه روز شنبه، یک روز پیش از تاریخ اجرای قصاص، به خبرگزاری ایسنا گفته بود ابلاغ اجرای حکم به صورت رسمی به او ارسال نشده اما موکلش زمان اجرای حکم را به او خبر داده است. به گفته آقای خرمشاهی، عدم اطلاع وکیل نمی تواند مانع اجرای حکم شود. فرزانه مرادی از روز پنجشنبه به انفرادی منتقل شده بود. امری که معمولا پیش از اجرای حکم محکومان به مرگ انجام می شود.

فرزانه مرادی متهم است که شش سال پیش، در سال ۱۳۸۶ ، شوهرش احمد را در خواب با ضربه های چاقو به قتل رسانده است.

روزنامه اعتماد پیش تر از قول فرزانه مرادی نوشته بود که او گفته است شوهرش را نکشته است. اما درتحقیقات اولیه به خاطر نجات مردی که دوستش داشته و به امید این که اولیای دم او را ببخشند، قتل شوهرش را برعهده گرفته است.

به گفته فرزانه با پیشنهاد سعید، شب حادثه سعید وارد خانه می شود و احمد را با ضربه های چاقو می کشد. فرزانه می گوید: «سعید گفت چون من بچه دارم پدر و مادر شوهرم مرا قصاص نمی کنند. چاقوی خون آلود را پاک کرد و به دست من داد. من هم وقتی دستگیر شدم قتل را گردن گرفتم. اما بعد هرچه به ماموران گفتم فریب خورده ام فایده نداشت و نتوانستم بی گناهی ام را ثابت کنم.»

تلاش های گروه هایی چون مادران صلح و تعداد زیادی از هنرمندان و خیرین برای آن که پدر و مادر احمد از قصاص بگذرند بی فایده مانده است. پدر احمد چند روز پیش از بردن فرزانه به انفرادی به روزنامه اعتماد گفته بود مطمئن است که پسرش را عروسش کشته است و باید مجازات شود. او افزود نه او و نه همسرش به هیچ قیمت حاضر به بخشیدن او نیستند.

حکم قصاص فرزانه مرادی پس از صدور در دادگاه کیفری اصفهان، در دیوان عالی کشور تایید شد و به واحد اجرای احکام فرستاده شد. اما در سوم آذر ماه با درخواست وکیل او از رئیس قوه قضائیه برای اعاده دادرسی، این حکم به مدت ۱۰روز به تعویق افتاد. عبدالصمد خرمشاهی می گوید پس از گذشت مهلت ده روزه و نرسیدن اجازه اجرای حکم این خوش بینی را پیدا کرده بود که رئیس دستگاه قضا به تعویق حکم نظر مساعد دارد. اما اکنون به نظر می رسد که این اجازه صادر شده است.

به گفته حقوق دانان پس از قطعی شدن حکم قصاص تنها راه جلوگیری از اجرای حکم، جلب رضایت اولیای دم یا پذیرش اعاده دادرسی است. به این ترتیب اکنون تنها راه نجات جان این زن جوان بخشش پدر و مادر شوهر اوست.
XS
SM
MD
LG