لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۲

نگاه اسرا نومانی و مسیح علینژاد به مسابقات قهرمانی شطرنج زنان و جنجال حجاب


اسرا نومانی و مسیح علینژاد در یادداشت مشترکی که در روزنامه واشنگتن پست منتشر شده، به موضوع برگزاری مسابقات جهانی شطرنج در تهران و الزام ایران برای حجاب داشتن ورزشکاران غیر ایرانی پرداخته‌اند.

در روزهای گذشته اعتراض نازی پایکیدزه، قهرمان بازی‌های شطرنج زنان آمریکا در سال ۲۰۱۶ به میزبانی ایران، به عنوان کشوری که زنان آن محکوم به حجاب اجباری هستند خبرساز شده است.

خانم پایکیدزه به دنبال آن است که همراهی سایر قهرمانان شطرنج را نیز جلب کرده تا به میزبانی ایران و شرط رعایت حجاب اجباری اعتراض کنند.

او در اینستاگرام خود خطاب به مردم ایران نوشته که هیچ مشکلی با اسلام و یا مردم ایران ندارد بلکه مدافع آزادی انتخاب است و مقابل قوانین حکومتی که حق او را به عنوان یک زن نادیده می‌گیرد خواهد ایستاد.

این شطرنج‌باز آمریکایی گرجی تبار ابراز امیدواری کرده تا روزی به ایران بیاید و ببیند که زنان ایرانی از آزادی و حقوق برابر برخوردارند.

با این حال علینژاد و نومانی نوشته‌اند که به اعتقاد آنها نازی پایکیدزه نباید مسابقات را تحریم کند، چرا که به گفته یک قهرمان زن شطرنج ایران به پروسه پیشرفت شطرنج زنان در ایران آسیب وارد می‌کند؛ اما در عوض حکومت ایران باید به حق انتخاب پوشش احترام بگذارد و اجباری بودن روسری را برای زنان شطرنج‌بازی که نمی‌خواهند حجاب داشته باشند را لغو کند.

در این یادداشت همچنین توضیح داده شده که حجاب بخشی از فرهنگ ایرانیان نیست بلکه حکومت، زنان ایرانی را مجبور به داشتن حجاب می‌کند و اگر زنی نخواهد حجاب داشته باشد با او برخورد خواهد شد. اما با وجود این محدودیت‌ها و محکومیت‌ها هزاران زن ایرانی عکس‌های بدون حجاب خود را در اختیار کمپین آزادی‌های یواشکی گذاشته‌اند که ادعای مقامات ایران را مبنی بر این که حجاب خواست و فرهنگ خود ایرانیان است، نقض می‌کند.

این یادداشت با بازتاب خوبی مواجه شده و علاوه بر ۴۰۰ نظر منتشر شده در وبسایت واشنگتن پست تا پیش از ظهر روز جمعه، از روی فیسبوک این نشریه آمریکایی نیز بیش از ۵۵۷ بار به اشتراک گذاشته شده و بیش از ۳۵۰۰ کاربر آن را پسندیده‌اند.

اسرا نومانی گزارشگر سابق وال استریت جورنال و بنیانگذار جنبش اصلاحی مسلمانان در آمریکا است. مسیح علینژاد نیز روزنامه‌نگار ایرانی همکار با بخش فارسی صدای آمریکا و مدیر و مؤسس کمپین آزادی‌های یواشکی است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG