لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۲

رقابتهای شطرنج قهرمانی بانوان جهان در تهران آغاز شد


مسابقات شطرنج قهرمانی بانوان جهان با حضور ۶۳ شطرنج باز از ۲۷ کشور جهان روز شنبه ۲۳ بهمن در تهران آغاز شد.

این رقابت‌ها با حضور وزیر ورزش ایران و معاونانش به همراه رئیس فدراسیون جهانی شطرنج و رئیس جمهوری مولداوی در هتل اسپیناس تهران آغاز شد.

این مسابقات که حدود سه هفته ادامه می‌یابد ۴۵۰ هزار دلار جایزه نقدی دارد که میان شطرنج بازات توزیع می شود. جایزه قهرمان ۶۰ هزار دلار و جایزه نایب قهرمان ۳۰ هزار دلار در نظر گرفته شده است.

شطرنج بازان ایران در این رقابتها، سارا سادات خادم الشریعه، آتوسا پورکاشیان و میترا حجازی پور هستند. خانم خادم الشریعه در نخستین مسابقه خود را به حریف از گرجستان واگذار کرد، خانم پورکاشیان با شطرنج باز آلمانی مساوی کرد و خانم حجازی پور مقابل شطرنج باز روس به پیروزی رسید.

مسابقات شطرنج قهرمانی زنان جهان در حالی در ایران آغاز شد که به دلیل اجبار برای پوشیدن حجاب با مخالفت‌هایی روبرو شده بود.

چند ماه پیش از آغاز مسابقات، بعضی از ستارگان شطرنج جهان مانند نازی پایکیدزه به دلیل حجاب اجباری در ایران خواستار تحریم این مسابقات شدند. این شطرنج باز آمریکایی و استاد بین المللی شطرنج گفت که از نظر او برگزاری یکی از بزرگترین مسابقات زنان در جایی که زنان باید در آن به اجبار حجاب داشته باشند، قابل قبول نیست.

رئیس کمیسیون شطرنج زنان فدراسیون جهانی اما معتقد است که باید به تفاوت های فرهنگی کشور میزبان احترام گذاشت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG