لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۴

بی‌توجهی بازار به قیمت‌گذاری دستوری؛ «جدال تخم‌مرغی» میان دولت و اتحادیه مرغداران


تعیین قیمت تخم مرغ به چالشی به دولت و تولید کنندگان تبدیل شده است.
تعیین قیمت تخم مرغ به چالشی به دولت و تولید کنندگان تبدیل شده است.

در شرایطی که قیمت تخم‌مرغ این روزها بر مدار افزایش روزانه قرار دارد، اتحادیه مرغداران و دولت جمهوری اسلامی هر یک دیگری را مسئول وضعیتی می‌داند که در آن «هر شانه تخم‌مرغ ۱۰۰ هزار تومان است.»

به گزارش رسانه‌های داخلی، در حالی که رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغداران صبح روز گذشته از «اصلاح قیمت‌ تخم مرغ» خبر داده بود، بعدازظهر دیروز چهارشنبه ششم اردیبهشت‌ماه مدیرکل دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی «اصلاح قیمت‌» را به طور کل «تکذیب» کرد.

حمید کاشانی، رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغداران از توافق این اتحادیه با وزارت جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی بر سر «قیمت جدید تخم مرغ» خبر داده بود.

تخم‌مرغ با وجود آنکه جزو «کالاهای استراتژیک» در تقسیم‌بندی‌های مرسوم محسوب نمی‌شود اما به سبب مصرف بالای آن در خانواده‌های ایرانی، از اقلام اساسی «سبد خانوار» به حساب می‌آید و نوسان قیمت آن بر «سبد معیشت» اقشار بصورت مستقیم اثر می‌گذارد.

از سوی دیگر، اتحادیه مرغداران در نامه‌ای به «تشکل‌های استانی» خود اعلام کرده است که با در نظر گرفتن «سود منطقی» برای تولیدکنندگان و نظر به «اجماع در قیمت تمام شده در جلسه مشترک دفتر بازرگانی داخلی معاونت توسعه بازرگانی، دفتر امور طیور تولیدات دامی و اتحادیه مرکزی مرغ تخمگذار»، قیمت تخم مرغ خوراکی درب مرغداری «۴۷ هزار و۳۰۰ تومان» و برای مصرف کننده «۵۶ هزار تومان» اعلام می‌شود.

نرخ توافقی احتمالی میان بخش تولیدکنندگان و بخش دولتی که تقریبا به قیمت بازار آزاد نزدیک است. بنابر گزارش‌ها قیمت «شانه ۳۰ عددی به وزن ۱۸۰۰ گرم» در بازار آزاد حدود «یکصد هزار تومان» است که همه نرخ‌گذاری آن را تکذیب می‌کنند اما وجودش را نفی نمی‌کنند.

با این حال، مسعود امراللهی، مدیرکل دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی در رد اظهارات رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغداران گفته است: قیمت هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری همچنان همان «۳۹ هزار و ۵۰۰ تومان» و برای مصرف‌کننده نیز «۴۷ هزار و ۲۰۰ تومان» است و با فروش تخم مرغ بالاتر از قیمت‌های مذکور «برخورد» خواهد شد.

مدیرکل دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی در شرایطی گفته است که قیمت تخم مرغ باید در «ستاد تنظیم بازار» مصوب شود و اصلاح قیمت اعلامی از سوی اتحادیه «هیچ مصوبه‌ای» از ستاد ندارد که گزارش منابع داخلی حاکی از بی‌توجهی عرضه‌کنندگان به نرخ‌های مورد ادعای این ستاد است.

در این میان، محمد مرادی مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران نیز گفته است: با توجه به «افزایش هزینه‌های تولید» در جلسه‌ای درباره قیمت جدید تخم مرغ، با نرخ «۴۷ هزار و ۳۰۰ تومان» درب مرغداری «با وزارت جهاد کشاورزی به تفاهم رسیدم.»

افزایش بهای تخم‌مرغ در سالیان اخیر و نبود مدیریت کارآمد برای تنظیم بازار، آن را تا مرز «بحران» نیز پیش برده و حتی «قرارگاه» و کمیته‌های ویژه بررسی نیز برای آن در دولت‌های مختلف جمهوری اسلامی تشکیل شده است.

در میانه گرانی‌های اقلام خوراکی و نابسامانی در بازار مواردی مانند تخم‌مرغ بود که ابراهیم رئیسی، رئیس دولت جمهوری اسلامی بیست و هفتم فروردین‌ماه در حکمی محمد آقامیری (رئیس سازمان دامپزشکی کشور) را به عنوان «سرپرست وزارت جهاد کشاورزی» منصوب کرد.


XS
SM
MD
LG