لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۹

بانک مرکزی: تمام یارانه‌ها واریز شده؛ کاربران شبکه‌های اجتماعی:  غیرقابل برداشت است


بانک مرکزی جمهوری اسلام ایران
بانک مرکزی جمهوری اسلام ایران

بانک مرکزی جمهوری اسلامی اعلام کرده است تا ساعت ۳ بامداد سه‌شنبه، تمام «یارانه‌های کمک معیشتی» جدید را واریز کرده است؛ ادعایی که برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی آن را تایید و برخی نیز تکذیب کرده‌اند.

مدیر روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی گفته است که شامگاه دوشنبه نوزدهم اردیبهشت‌ماه و «۱۰ دقیقه مانده به اتمام صحبت‌های رئیس‌جمهور»، واریز یارانه‌های کمک معیشتی به حساب «۶ میلیون سرپرست خانوار» آغاز و تا ساعت ۳ صبح روز بعد، تمام یارانه‌ها «به جز یک یا دو بانک»، واریز شده است.

ابراهیم رئیسی شامگاه دوشنبه نوزدهم اردیبهشت‌ماه طی گفت‌وگوی زنده تلویزیونی در صداوسیمای جمهوری اسلامی، ضمن بیان اینکه «فعلا دو ماه» مردم با پرداخت «کمک معیشتی» حمایت می‌شوند، مدعی شد که این کمک «بعد به کالابرگ الکترونیک تبدیل می‌شود که به عدالت نزدیک‌تر است تا مردم در این میدان تنها نمانند.»

به گفته مصطفی قمری‌وفا، واریز یارانه‌ها بر اساس «فهرست ارسالی سازمان هدفمندی یارانه‌ها» به بانک مرکزی جمهوری اسلامی انجام شده و برداشت این مبلغ از حساب‌ها نیز تا زمانی که اجرای «طرح جدید هدفمندی یارانه‌ها» اعلام شود، «فعلاً ممکن نیست.»

سخنان جدید رئیس دولت سیزدهم جمهوری اسلامی با واکنش‌های فراوانی در شبکه‌های اجتماعی هم مواجه شد، تا آنجا که برخی از کاربران از «واریز آنی» این یارانه‌های جدید و «سرعت عمل انقلابی» خبر دادند و برخی نیز از «نمایش انقلابی ترویج فقر» و عدم واریز واقعی به همه اقشار جامعه سخن گفتند و این اقدامات را در بلند مدت موجب «افزایش نقدینگی و شدت گرفتن تورم» دانستند.

از سوی دیگر، روزنامه «کیهان» چاپ تهران در شماره روز سه‌شنبه بیستم اردیبهشت‌ماه خود از اقدام اخیر دولت ابراهیم برای توزیع کالابرگ (کوپن) دفاع کامل کرده و مدعی شده که «برنامه‌های حمایتی غذا» حتی در «پیشرفته‌ترین و ثروتمندترین» کشور‌های جهان «در سطح گسترده‌ای» همین امروز هم در حال اجرا است.

این رسانه که زیر نظر نماینده مستقیم آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی اداره می‌شود، با استناد به یک برنامه حمایت غذایی در آمریکا به نام اس‌ان‌ای‌پی (SNAP) که ۹۰ سال پیش اجرا شده، اقدام دولت ابراهیم رئیسی را «اصولی و درست» و انتقادات مخالفان این طرح را «خزعبلاتی تکراری» دانسته است.

در این حال، روزنامه «رسالت» چاپ تهران نیز در شماره روز سه‌شنبه بیستم اردیبهشت‌ماه خود علاوه بر درخواست برای «حذف یارانه» افرادی که «سفرهای خارجی» می‌روند، نوشته است که در این سفرها، افراد از یارانه‌های عمومی دیگری نیز برای انجام آن استفاده می‌کنند.

این رسانه نزدیک به حزب مو‌ٰتلفه اسلامی و تریبون محافظه‌کاران سنتی بخشی از حاکمیت ایران، در ادامه ضمن بیان اینکه دولت جمهوری اسلامی روی بلیت «تهران به تایلند» حدود «پنج میلیون تومان» یارانه می‌دهد، آورده است: هزینه‌ای که می‌تواند «برای یک خانواده محروم» در یک ماه، «رفاه نسبی» ایجاد کند، خرج «مصارف غیرضروری» کمتر از «یک درصد» از جامعه می‌شود.

اما در مقابل، روزنامه «جمهوری اسلامی» چاپ تهران در شماره روز سه‌شنبه بیستم اردیبهشت‌ماه خود در برابر موافقان سیاست «آزادسازی قیمت‌ها» توسط کابینه اقتصادی ابراهیم رئیسی با توجیه‌هایی همچون کمبود ذخایر ارزی و جلوگیری از قاچاق، نوشته است که همین افراد همزمان «می‌گویند صادراتمان به میزان قبل از تحریم رسیده و پولش را هم دریافت کرده‌ایم» اما خبری از نمود عینی این تاثیر تزریق پول‌های کلان در جامعه نیست.

این رسانه نیز که متعلق به بخش محافظه‌کار و سنتی حاکمیت ایران است، در ادامه با ذکر اینکه «اگر در نهایت خوشبینی تمام، این مطالب را مقرون به صحت بدانیم»، از مقامات دولتی ایران سؤال کرده است که «پس چرا مردم همچنان با مشکلات معیشتی روزافزون مواجه هستند و گره‌ای از معیشت آنها گشوده نمی‌شود؟»

درحالیکه برخی از کاربران از واریزنشدن مبالغ وعده داده‌شده به حساب‌هایشان شکایت می‌کنند بعضی دیگر نیز می‌گویند که در پیامکی که بانک برای مردم ارسال کرد آمده که «بر اساس ابلاغ بانک مرکزی امکان برداشت این واریزی وجود ندارد.»

بعضی از کاربران اعتقاد دارند که این اقدامی نمایشی است و اعتبار لازم تامین نشده است. مدیر روابط عمومی بانک مرکزی این موضوع را رد می‌کند و در گفتگو با تجارت‌نیوز تاکید کرده است که که اعتبار واریز یارانه‌ها تامین شده، پول به حساب مشمولان رفته فقط قابل برداشت نیست. مسئولیت بقیه روند بر عهده این بانک نیست و با سازمان هدفمندی یارانه‌هاست.

ابراهیم رئیسی و اعضای کابینه او از زمان تبلیغات انتخاباتی ریاست‌جمهوری در خرداد ۱۴۰۰ تا کنون، بارها وعده «تغییر وضع موجود به نفع مردم»، «تک رقمی شدن تورم» و یا «رفع فقر مطلق» را داده‌اند.

دولت سیزدهم جمهوری اسلامی در حالی شروع به واریز «یارانه‌های کمک معیشتی» برای «جبران افزایش شدی بهای کالاها در روزهای اخیر» برای دو ماه آتی کرده که افزایش قیمت نان و دیگر اقلام اساسی، بر اساس گزارش‌های منتشره موجب بروز اعتراضاتی در برخی شهرهای ایران و سرکوب معترضان همراه با اختلال شدید شبکه اینترنت در این مناطق شده است.

XS
SM
MD
LG