لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۶

ارز جهانگیری حذف شد؛ واردات فقط با ارز تک نرخی


دلار در بازار ایران
دلار در بازار ایران

از ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ که دولت حسن روحانی ارز را دو نرخی کرد تا ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ که ابراهیم رییسی حذف آن را اعلام کرد، آنچه را که مردم احساس کردند خالی‌تر شدن سفره هایشان بود.

یک کارشناس اقتصادی، ارز ۴۲۰۰ تومانی را بدترین سیاست ۵۰ سال گذشته در برنامه‌های اقتصادی کشور دانسته و می‌گوید: « ارز ترجیحی بدون شک برای اقتصاد ایران مضر و برای اقتصاد کشور تورم‌زا بود، اما حذف آن به شکل کنونی هم، مشکلات زیادی برای مردم ایجاد خواهد کرد.»
علی سعدوندی در گفتگو با رسانه‌‌های داخلی، بازگشت به عصر کوپن را غیرقابل قبول دانست و تصریح کرد، سهمیه بندی اقلامی مثل نان نیز فاقد کارایی لازم بوده و در نهایت محکوم به شکست است.
رییس دولت سیزدهم، شامگاه نوزده اردیبهشت با اعلام پایان پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت:« از این به بعد نرخ رسمی ارز ۲۳۰۰۰ تومان است و همه کالاهای مورد نیاز کشور، با همین رقم تامین خواهدشد.» ابراهیم رئیسی بدون آنکه به گرانی‌ها و کمبودهای اخیر در بازار دارو و نان اشاره کند گفت قیمت نان، دارو و بنزین به هیچ عنوان گران نمی‌شود.


ارز ۴۲۰۰ تومانی موسوم به ارز جهانگیری، فروردین ۱۳۹۷ وارد ادبیات اقتصادی ایران شد، این ارز در ابتدا بدون هیچ محدودیتی برای بسیاری از کالاها وخدمات پرداخت شد، اما به مرور پرداخت آن به کالاهای اساسی محدود شد. مجلس یازدهم اما در بودجه سال ۱۴۰۱ دولت را به حذف کامل ارز ترجیحی مکلف کرد، اما همین مجلس روز یکشنبه به تندی از عملکرد اقتصادی دولت ابراهیم رئیسی و به ویژه به دلیل افزایش قیمت آرد انتقاد و اعلام کردند مردم نگران‌تر از قبل هستند.


نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، ماه گذشته حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را مقدمه حذف مافیای قدرت، رانت و سوداگران این حوزه دانست و گفته بود:«حذف ارز ترجیحی باعث کاهش قیمت دلار هم خواهدشد.» کاظم موسوی افزود: «اقلامی که با ارز دولتی وارد شده، به دست مصرف‌کننده نرسیده و در انبارهای رانتی احتکار شده و همین موضوع، باعث گرانی نهایی کالاهای مصرفی مردم شده است.»
اما نماینده شیراز معتقد است، حذف ارز دولتی به بهانه مبارزه با فساد به قشر ضعیف فشار بیشتری می‌آورد. علیرضا پاک فطرت می‌گوید:« یکی از دلایل ادعایی برای حذف ارز ترجیحی جلوگیری از فساد و رانت و سوءاستفاده‌های آقازاده‌هاست، ولی چون حاکمیت توان جلوگیری از فساد و مقابله با رانت خواران را ندارد، با سیاست غلط حذف ارز ترجیحی، مقدمه نابودی قشر ضعیف و ایجاد دو قطبی عمیق تر در کشور را فراهم خواهد آورد.
پویا جبل عاملی، کارشناس مسائل اقتصادی نیز علت اصلی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را کاهش میزان فروش نفت در سالهای گذشته دانست و گفت:«در این مدت از صادرکننده ارز ۲۴ هزار تومانی گرفتیم و به وارد کننده ارز ۴۲۰۰ تومانی دادیم که همین موضوع باعث ایجاد تورم شد.»

حالا پس از کش و قوسهای فراوان بین موافقان و مخالفان، ارز ترجیحی یا ارز جهانگیری یا همان ارز ۴۲۰۰ تومانی، به خاطرات پیوسته و نان و آرد هم مانند ماکارونی و دارو گران شده، اما رییس دولت سیزدهم گفته موقتا یارانه مردم را افزایش می‌دهد تا گرانی‌ها جبران شود، البته سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها اعلام کرده مردم باید تا تامین منابع پرداخت یارانه‌‌ها، صبر پیشه کنند.

XS
SM
MD
LG