لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۵

وعده یارانه‌ای محسن رضایی: ماهانه ۴۰۰ هزار تومان می‌دهیم


از آغاز ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی، محسن رضایی معاون اقتصادی او شده است.
از آغاز ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی، محسن رضایی معاون اقتصادی او شده است.

محسن رضائی، معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری ایران می‌گوید که یارانه کالاهای اساسی به صورت کالابرگ به مردم داده می‌شود.

محسن رضایی شنبه شب در گفتگو با اخبار ۲۱ شبکه اول سیما گفت که در اجرای توزیع عادلانه یارانه ارز ۴۲۰۰ تومانی، ماهیانه ۴۰۰ هزار تومان به حساب هر نفر واریز می‌شود.

رضائی افزود: «در دو ماه اول ارزش کالابرگ به‌صورت نقد و اعتباری به حساب مردم واریز می‌شود تا فشار ناشی از گرانی‌ها کاهش یابد اما پس از دو ماه با توجه به قانون مجلس طرح به‌صورت کالابرگ ادامه می‌یابد.»

او افزود: به‌منظور اجرای توزیع عادلانه یارانه ارز ۴۲۰۰ تومانی، پیشنهاد شد ماهیانه ۴۰۰ هزار تومان به حساب هر نفر از سه دهک اول و ۳۰۰ هزار تومان به حساب پنج دهک بعدی واریز شود.

معاون اقتصادی رئیس دولت سیزدهم در این مصاحبه متذکر شد که پرداخت مبلغ ۴۰۰ هزارتومان و ۳۰۰ هزارتومان که اعلام کردم، برآورد کارشناسان است و هنوز قطعی نشده و به‌زودی رقم قطعی یارانه پرداختی را اعلام می‌کنیم.

در این بین، یک اشتباه کلامی محسن رضایی توجه‌ها را در فضای مجازی به آن جلب کرد. رضایی در بخشی از سخنانش گفت که «مردم مطمئن باشند ما خودمان را کنار مردم نمی‌دانیم.»

قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در سال ۱۳۸۹ در دولت محمود احمدی‌نژاد اجرایی شد. بر اساس این قانون، قرار بود ۵۰ درصد درآمد حاصل از آزادسازی قیمت حامل‌های انرژی به صورت یارانه نقدی و غیرنقدی به مردم پرداخت شود و ۳۰ درصد به تولیدکنندگان و ۲۰ درصد دیگر نیز در اختیار دولت قرار گیرد.

مبلغ این یارانه طی بیش از ۱۰ سال ۴۵ هزار ۵۰۰ تومان به ازای هر فرد است، تعداد کل یارانه بگیران نیز ۷۸ میلیون نفر برآورد می‌شود.

در چندماهی که از دولت ابراهیم رئیسی گذشته، وضعیت اقتصادی مردم بدتر شده است.

برخی کاربران شبکه های اجتماعی از اعتراضات خیابانی مردم در شیراز، سوسنگرد و ایذه در اعتراض به گرانی نان و دیگر کالاهای اساسی در روز شنبه خبر دادند.

افزایش قیمت نان و دیگر اقلام اساسی درحالی صورت می‌گیرد که ابراهیم رئیسی و اعضای کابینه او از زمان تبلیغات انتخاباتی ریاست‌جمهوری در خرداد ۱۴۰۰ تا کنون، بارها وعده «تغییر وضع موجود به نفع مردم»، «تک رقمی شدن تورم» و یا «رفع فقر مطلق» را داده‌اند.

XS
SM
MD
LG