لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۲

کانادا چشم انتظار تغییر راهبردی در ایران است


همزمان با مراسم تحلیف حسن روحانی، رئیس جمهوری جدید ایران، کانادا اعلام کرد چشم انتظار تغییرات راهبردی در ایران است.

در شرایطی که بنا به گزارش های خبری نمایندگان و مقامات دولت کانادا برای شرکت در مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید به ایران دعوت نشده بودند، جان برد، وزیر امور خارجه دولت محافظه کار اعلام کرده است «عملکرد حکومت جمهوری اسلامی از زمان برگزاری انتخابات ماه ژوئن تغییر نکرده است».

وزیر امور خارجه کانادا با انتشار بیانیه ای تاکید کرده است «حکومت ایران گزینه روشنی پیش روی خود دارد: یا می تواند ایران را در مسیر کنونی به سمت انزوای بیشتر و شرایط اقتصادی دشوار برای مردم ایران پیش ببرد و یا می تواند اجازه دهد تا پرزیدنت روحانی سیاست های اتمی حکومت و بی توجهی فاحش کشور به وضعیت حقوق بشر و نیز مداخله مخرب در سوریه، لبنان، عراق و دیگر کشورهای منطقه را متحول کند».

آقای برد به مواردی همچون افزایش تعداد اعدام ها به نرخ بی سابقه (بیش از مورد ٧١ اعدام از زمان انتخابات ریاست جمهوری ماه ژوئن) و تداوم بازداشت زندانیان سیاسی در بازداشتگاه های ایران اشاره کرده و در بیانیه خود افزوده است «دست برداشتن جامعه جهانی از خواست خود برای احترام به حقوق بشر و آزادی های بنیادین در ایران بدترین نتیجه را برای مردم ایران این خواهد داشت».

وزیر امور خارجه کانادا تاکید کرده است کانادا اوضاع ایران را با دقت و توجه نظاره خواهد کرد تا شاهد تغییرات معنادار و اقدامات جدی باشد.

کانادا همچنین از دولتمردان تهران خواسته است تا با ۵ عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد به اضافه آلمان گفتگوی واقعی برگزار کند و با «آژانس بین المللی انرژی اتمی» به طور کامل همکاری کند و توسعه بی مهابای برنامه اتمی ایران را متوقف کند.

در بخش دیگری از بیانیه وزارت امور خارجه کانادا از مقامات جمهوری اسلامی خواسته شده است تا همه زندانیان سیاسی کشور را آزاد کنند، برای فعالیت جامعه مدنی ایران فضایی ایجاد کند تا نهادهای خودکامه و ستمکار بر مردم سلطه نداشته باشند.

کانادا همچنین از ایران خواسته است تا با حمایت و بهره گیری از گروه های تروریستی همچون حزب الله در امور داخلی کشورهای همسایه دخالت نکند و در قتل عام مردم سوریه توسط حکومت اسد مشارکت نداشته باشد.

در پایان بیانیه وزارت امور خارجه کانادا بار دیگر تاکید شده است «مردم ایران سزاوار داشتن آینده ای عاری از ترس و وحشت هستند، آینده ای که بتوانند از مزایای تلاش های جدی خود بهره مند شوند، آینده ای که بتوانند خانواده خود را با امیدی واقع بینانه اداره کنند و فرزندانشان زندگی بهتری داشته باشند. مردم ایران به ما گفته اند آن ها امیدوارند که آقای روحانی بتوانند آن ها را متحقق کند و کانادا و سایر کشورهای جهان چشم انتظار تغییر رفتار حکومت (ایران) برای به واقعیت بدل کردن این امیدها هستند».
XS
SM
MD
LG