لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۵

گزارش دارایی هنگفت ایران در کانادا


دارایی های دولت ایران در کانادا گسترده است، و از جمله شامل بیش از دو و نیم میلیون دلار می شود که در ١٣ حساب بانکی متفاوت سپرده شده اند.

روزنامه نشنال پست در مقاله نهم سپتامبر خود با اشاره به اسناد دولت فدرال کانادا نوشته است دارایی های دولت ایران در کانادا به میلیون ها دلار بالغ می شود که در حساب های بانکی مختلف و یا به صورت پارکینگ های عمومی در این کشور وجود دارند.

استوارت بل، نویسنده مقاله نشنال پست ادعا کرده است قربانیان گروه های تروریستی تحت حمایت جمهوری اسلامی حالا می توانند با وجود این مبالغ ادعای غرامت کنند.

در این مقاله آمده است وزارت امور خارجه کانادا قرار است فهرستی شامل ٢٢ مورد دارایی های ایران در کانادا را منتشر کند تا به قربانیان گروه های تروریستی همچون حماس و حزب الله که با حمایت جمهوری اسلامی فعالیت کرده اند کمک کند بتوانند ادعای غرامت مالی کنند.

نشنال پست پیش از انتشار رسمی این فهرست به نسخه ای از این دارایی ها دسترسی پیدا کرده و می نویسد «مرکز فرهنگی ایران» در اتاوا، یک پارکینگ عمومی در اتاوا و ١٣ حساب بانکی که مبالغی با موجودی بیش از ٢ و نیم میلیون دلار جزء دارایی های دولتمردان ایرانی است که در کانادا موجود است.

براساس گزارش این روزنامه کانادایی، یک حساب ویزا و یک حساب ٣٢٥ هزار دلاری نیز براساس تحریم های سازمان ملل متحد علیه ایران در کانادا مسدود شده اند.

در ادامه مقاله نشنال پست آمده است علاوه بر دارایی ها «غیردیپلماتیک» ایران، پنج ملک دیپلماتیک در این فهرست موجود است که شامل ساختمان سفارت ایران (در اتاوا)، محل سکونت رسمی سفیر (ایران)، و محل فعالیت کارمندان سفارت و دو حساب بانکی متعلق به سفارت هستند.

دولت فدرال کانادا اعلام کرده است دارایی های غیردیپلماتیک ایران را می توان به عنوان غرامت به قربانیان تروریسم اختصاص داد، اما دارایی های دیپلماتیک ایران براساس «کنوانسیون مناسبات دیپلماتیک وین» تحت محافظت قرار خواهند داشت و آن ها را نمی توان به قربانیان تروریسم بخشید. اما حتی این مسئله نیز در دادگاه های استان انتاریو در دست بررسی است.

مقامات دولت محافظه کار کانادا انتشار بی سابقه و غیرمعمول و علنی فهرست دارایی های دولت جمهوری اسلامی ایران را به هدف کمک به قربانیان تروریسم مطرح کرده اند، قربانیانی که به دلیل کمک های تسلیحاتی و مالی دولتمردان تهران متحمل خسارات سنگینی شده اند.

پارلمان کانادا بیش از یک سال پیش قانون اجرای عدالت برای قربانیان تروریسم را تصویب کرد تا راه را برای ادعای خسارت و دریافت غرامت قربانیان تروریسم در دادگاه های کانادا هموار کند.

این قانون مشمول افرادی می شود که قربانی حمله هایی هستند که از اول ژانویه سال ١٩٨٥ تاکنون در سراسر دنیا به وقوع پیوسته اند. براساس این لایحه قانونی، کشورهایی که کانادا آن ها را در فهرست حامیان تروریسم قرار داده است، مصونیت دولتی خود را در کانادا از دست می دهند.

دولت کانادا ایران و سوریه را در ٧ سپتامبر سال ٢٠١٢ در این فهرست قرار داد بنابراین هر دو کشور مصونیت دولتی خود را از دست دادند و اتباع کانادایی که قربانی تروریسم هستند هم اکنون پرونده های شکایات خود علیه دولتمردان تهران را آماده کرده اند.
XS
SM
MD
LG