لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۷

انتقاد کانادا از آزار اقلیتهای بهایی در ایران


کانادا از «آزار و اذیت مداوم و فراگیر اقلیتهای مذهبی در ایران» انتقاد کرده است.

در پی انتشار اخباری در مورد اظهارنظرهای آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی در مورد بهائیان ایران، دولتمردان کانادا این اظهارات را مملو از نفرت خوانده و از برخورد غیرانسانی با اقلیتهای مذهبی ایران، به ویژه بهائیان آن کشور به شدت انتقاد کرده است.

رهبر ایران طی هفته های اخیر با صدور چندین فتوا که در خبرگزاری تسنیم آن ها را منتشر کرده بود، پیروان کیش بهائی را مورد انتقاد شدید قرار داده و بهائیت را «فرقه ضاله مضله» خوانده بود.

آقای خامنه ای در این فتواها، بهائیان را «محکوم به نجاست» خوانده و به مردم ایران هشدار داده بود تا در صورت تماس با آنها «طهارت» بگیرند. وی از اکثریت شیعیان جامعه خواسته بود تا از بهائیان «پرهیز» کنند.

اندرو بنت، سفیر کانادا در امور آزادی های مذهبی در واکنش به اظهارات رهبر جمهوری اسلامی گفت «اظهارات مملو از نفرت خامنه ای علیه جامعه کوچک اقلیت های بهائی در ایران بار دیگر نمایانگر نیات و تفکرات حکومت ایران است».

وی تاکید کرده است «فراخوان او (آیت الله خامنه ای) برای اجتناب ایرانیان از معاشرت و ارتباط با بخش آرام و مسالمت جوی جمعیت ایران فقط آسیب بیشتری به جامعه بهائیانی وارد می کند که مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند».

آقای بنت همچنین افزوده است بهائیان ایران «مدت های مدیدی است که هدف احساسات سرشار از نفرت عمدی رهبری ایران قرار گرفته اند. هدف قرار دادن بهائیان و دیگر جوامع مذهبی تلاش خصمانه ای برای انحراف افکار عمومی مردم ایران از ناکامی های داخلی حکومت است».

کمیسیون آزادی مذاهب جهان در واکنش به این فتواها نیز اعلام کرده است که بهائیت «آیین جهانی صلح طلب و مستقلی» بوده که از آغاز و از حدود ١٧٠ سال پیش تاکنون در معرض «تهمت های روحانیون و حکومت ایران» قرار داشته است.

سازمان عفو بین الملل نیز اعلام کرده است که جامعه اقلیت بهائی در ایران مورد آزار و اذیت سیستماتیک قرار گرفته اند و قانون اساسی ایران کیش بهائی را به رسمیت نمی شناسد و بهائیان این کشور از حقوق برابر برای تحصیل برخوردار نیستند و استخدام این افراد نیز به شدت محدود می شود.
XS
SM
MD
LG