لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۵

خطر در کمین تلاش لیبرال ها در کانادا برای ترمیم روابط دیپلماتیک با ایران


مقاله‌ای از استوارت بل در نشریه کانادایی نشنال پست

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، از حکم دیوان عالی ایالت اونتاریوی کانادا مبنی بر توقیف میلیون ها دلار از اموال غیر دیپلماتیک ایران به دلیل حمایت از گروه های تروریستی به شدت انتقاد کرده است.

حسین جابر انصاری گفت: "جمهوری اسلامی ایران این اقدام را گامی جدید در مسیر سیاست های خصمانه دولت افراطی گذشته کانادا می داند که با رای مردم ساقط شد."

وی به دولت جاستین ترودو هشدار داد که "هرگونه عادی سازی روابط دیپلماتیک دو کشور، مستلزم بازنگری اساسی در سیاست های افراطی و نادرست گذشته دولت کانادا، از جمله در زمینه مصونیت قضایی دولت ایران، است."

هر چند استفان دیون وزیر خارجه کانادا، روز جمعه گفتگوها "در عالی ترین سطح" برای برقراری مجدد روابط کانادا و ایران را تایید کرد، اما بعید است اوتاوا برای تغییر حکم دادگاه اقدامی انجام دهد.

محافظه کاران در کانادا در مورد امنیت سفارت کانادا در تهران و فهرستی طولانی از شکایات شان از جمله حمایت نظامی ایران از دیکتاتوری سوریه و فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی ابراز نگرانی می کنند.

در عین حال، اوتاوا ایران را در فهرست کشورهای حامی تروریسم قرار داده است. این اقدام مصونیت دولتی ایران را لغو کرده و در را به روی شکایات مدنی قربانیان عملیات تروریستی گروه های مورد حمایت مالی، آموزشی و تسلیحاتی ایران به خصوص حماس و حزب اﻟله باز می کند.

پنج پرونده حقوقی از سوی قربانیان هشت حمله حماس و حزب اﻟله در اونتاریو گشوده شد. آنها خواهان به اجرا گذاشته شدن احکام مشابه قضایی دادگاه های آمریکا علیه حکومت ایران، وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بودند.

یکی از شاکیان خواستار دریافت غرامت، والدین مارلا بنت ۲۴ ساله بودند که هنگام بمبگذاری انتحاری کافه تریای دانشگاه عبری اورشلیم در ژوئیه ۲۰۰۲ کشته شد. شاکیان موفق شدند در دادگاهی در آمریکا ایران را به پرداخت ۱۳ میلیون دلار محکوم کنند و برای دریافت این پول از سرمایه های ایران به تورنتو رفتند.

ایران پس از بی اعتنایی های اولیه به روند دادگاه، یک موسسه حقوقی در تورنتو را برای دفاع از خود به خدمت گرفت.

پنج شنبه گذشته، قاضی گلن هینی با تایید حکم دادگاه آمریکا پرداخت میلیون ها دلار به خانواده قربانیان از محل املاک غیر دیپلماتیک ایران و حساب های بانکی جمهوری اسلامی در تورنتو و اوتاوا را تایید کرد.

آن چه موجب خشم ایران شده است، همزمانی حکم دیوان عالی ایالت اونتاریوی کانادا با عدم تمایل وزیر خارجه کانادا به حذف ایران از فهرست کشورهای حامی تروریسم است.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست

XS
SM
MD
LG