لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۰

احمد شهید: اینک زمان مناسب تعامل دوباره کانادا با ایران است


شهید در عین حال هشدار داد که تعامل با جمهوری اسلامی نباید به سکوت در برابر نقض مداوم حقوق بشر در ایران بیانجامد.
شهید در عین حال هشدار داد که تعامل با جمهوری اسلامی نباید به سکوت در برابر نقض مداوم حقوق بشر در ایران بیانجامد.

گزارشی از میشل زیلیو در نشریه گلوب اند میل

احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران، روز چهارشنبه در برابر یک کمیته سنای پارلمان کانادا گفت: "من معتقدم اینک بیش از هر زمانی وقت این است که کانادا و جامعه جهانی در حالی که ایران در پی گسترش روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خود با جهان بیرون است، دست در دست همدیگر راه های موثر و خلاقانه ای را برای تعامل با ایران در حوزه حقوق بشر بیابند."

روابط کانادا و ایران پس از آن که دولت محافظه کار پیشین کانادا در سال ۲۰۱۲ سفارتخانه خود در تهران را بست و دیپلمات های ایرانی را از کانادا بیرون کرد به شدت خراب شد.

استفان دیون، وزیر امور خارجه کانادا، گفته است کانادا در رویکردی "گام به گام" با ایران وارد تعامل خواهد شد زیرا همچنان نگران سابقه "بسیار پرسش برانگیز" حکومت ایران در حوزه حقوق بشر و نقش ایران در منطقه خصوصا در قبال اسرائیل است.

احمد شهید که از ورود به ایران منع شده است در سخنانی از طریق ارتباط تصویری از ژنو به قانونگذاران کانادایی در اتاوا گفت تعامل دوباره "فرصتی طلایی" برای سرمایه گذاری شرکت ها در ایران پدید خواهد آورد و آن ها نقش خود را در بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران ایفا خواهند کرد.

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران که در چارچوب برنامه «هفته پاسخگویی ایران» در پارلمان کانادا سخن می گفت هشدار داد که تعامل با جمهوری اسلامی نباید به سکوت در برابر نقض مداوم حقوق بشر در ایران بیانجامد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کانادا به گلوب اند میل گفته است مذاکرات بر سر آینده روابط دو جانبه ی کانادا و ایران در جریان است اما دولت کانادا هیچ برنامه فوری برای بازگشایی سفارت آن کشور در تهران ندارد.

XS
SM
MD
LG