لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۶

حکم دادگاه کانادایی: پرداخت ۱۳ میلیون دلار غرامت از دارایی های ایران به قربانیان تروریسم


حزب الله و ایران متهم به انفجار در ساختمان الخبر، مرکز نظامیان آمریکایی در ظهران عربستان هستند.
حزب الله و ایران متهم به انفجار در ساختمان الخبر، مرکز نظامیان آمریکایی در ظهران عربستان هستند.

دادگاهی در کانادا حکم به پرداخت ۱۳ میلیون دلار از محل دارایی‌های غیردیپلماتیک ایران در این کشور به بازماندگان قربانیان حملات "تروریستی" گروه‌های حزب الله و حماس داد.

دادگاه اونتاریو به ریاست قاضی گلن هینی استدلال های وکلای مدافع ایران را در این پرونده رد کرده و ایران را در مورد اقدامات تروریستی گروه‌هایی که مورد حمایت قرار می‌دهد، مسئول شناخته است.

قاضی در حکم خود آورده است: پرسشی که پیش روی دادگاه قرار دارد این است که آیا دولت ایران به دلیل حمایت از تروریسم می‌تواند از مصونیت قضایی در کانادا برخوردار باشد؟

بر این اساس این دادگاه حکم داد که ۱۳ میلیون دلار از دارایی‌های غیردیپلماتیک ایران را به عنوان غرامت به خانواده‌های قربانیان آمریکایی گروگان‌گیری‌ها و حملات در آرژانتین، اسرائیل، لبنان وعربستان سعودی در بین سال‌های ۱۹۸۳تا ۲۰۰۲، پرداخت شود.

کانادا ایران را یک کشور حامی تروریسم می‌داند. این کشور در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد روابط خود را با ایران قطع کرد اما در پی توافق هسته‌ای و روی کار آمدن دولت جدید در کانادا، این کشور اعلام کرد که برقراری دوباره روابط با ایران را بررسی می‌کند.

واکنش ایران

در پی صدور این حکم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز شنبه ۲۲ خرداد نسبت به آن واکنش نشان داد.

به گزارش ایرنا، حسین جابری انصاری، شناسایی و اجرای آراء سیاسی و غیابی صادره از سوی محاکم آمریکایی که در دیوانعالی ایالت مذکور کانادا مورد تایید قرار گرفته است را مغایر با تعهدات بین المللی دولت کانادا و حقوق بین الملل در مورد مصونیت قضایی دولتها و اموال آنها دانست.

او گفت که از منظر سیاسی نیز این اقدام مغایر با ادعای دولت جدید کانادا مبنی بر تمایل به عادی سازی روابط دو کشور است.

پیشتر دیوان عالی آمریکا نیز حکم دادگاهی مبنی بر پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان عملیات تروریستی مرتبط با ایران از محل دو میلیارد دلار دارایی های این کشور در آمریکا را تایید کرده بود. این رای دیوان عالی آمریکا با اعتراض شدید دولت ایران مواجه شد.

XS
SM
MD
LG