لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۶

۱۶ نفر در زندان زاهدان اعدام شدند


محمد مرزیه، دادستان عمومی و انقلاب زاهدان
محمد مرزیه، دادستان عمومی و انقلاب زاهدان
ایران می گوید روز شنبه (چهارم آبان) در اقدامی به عنوان «مقابله به مثل» ۱۶ نفر را در زاهدان اعدام کرده است.

محمد مرزیه، دادستان عمومی و انقلاب زاهدان ضمن اعلام این خبر گفت این افراد در پاسخ به درگیری مسلحانه شب قبل (جمعه سوم آبان) در منطقه مرزی شهرستان سراوان در جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان اعدام شده اند.

پیشتر خبرگزاری ایرنا گفته بود که در جریان درگیری های جمعه شب میان مرزبانان نیروی انتظامی با اشرار مسلح در مرزهای شهرستان سراوان در جنوب شرقی سیستان و بلوچستان، ۱۴ مرزبان کشته و پنج نفر مجروح شدند.

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان در مورد اعدام های صبح شنبه گفت: «این اعدام در پاسخ به اقدام شب گذشته آنها بود. قبلا به آنها اعلام کرده بودیم که اگر اقدام کنند قطعا پاسخش را خواهند گرفت.» به گفته آقای مرزیه این «افراد شرور» پیشتر حکم اعدامشان در مراجع قضایی تایید و به دلایلی به تعویق افتاده بود.
دادستان عمومی وانقلاب زاهدان گفت اعدام شدگان «وابسته به گروهک جیش العدل، انصار و سایر گروه‌های شرارت» بودند.

پیشتر خبرگزاری ایرنا به نقل از یک عضو شورای تامین سیستان و بلوچستان که نخواست نامش فاش شود گفت درباره این که مهاجمان از اشرار مسلح بودند یا معاندان نظام جمهوری اسلامی «هنوز نمی توان اظهار نظر قطعی کرد.»

گفته می شود که مرز سراوان در جنوب شرقی ترین نقطه ایران و پاکستان، به سبب کوهستانی و سخت گذر بودن محل تردد اشرار مسلح و فعالیت گروه های معاند است.
XS
SM
MD
LG