لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۰

تعیین رسمی «روز امر به معروف و نهی از منکر» چند روز پس از خاکسپاری آرمیتا گراوند


ساختمان ستاد امر به معروف و نهی از منکر - تهران
ساختمان ستاد امر به معروف و نهی از منکر - تهران

در شرایطی که تنها ۱۰ روز از خاکسپاری آرمیتا گراوند، نوجوان جان‌باخته در پی حمله یک نیروی «آمر به معروف» می‌گذرد، شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست ابراهیم رئیسی تصویب کرد که از سال ۱۴۰۲ روز دوم محرم به عنوان «روز امر به معروف و نهی از منکر» در تقویم رسمی کشور به ثبت می‌رسد.

شورای عالی انقلاب فرهنگی در ماده واحده «تعیین مناسبت‌های جدید در متن و ضمیمه تقویم رسمی کشور در سال ۱۴۰۳» که روز ۱۸ مهر تصویب کرده، ۱۳ مناسبت جدید را به تقویم اضافه کرده است.

«روز امر به معروف و نهی از منکر» در دوم محرم، «روز نثر فارسی» در اول اردیبهشت‌، و «روز قهرمان ملی» در روز ۳۰ آبان از جمله مناسبت‌هایی هستند که برای درج در متن تقویم تعیین شده‌اند.

این در حالی‌ است که در ماه‌های گذشته طرفداران حکومت ایران با عنوان «امر به معروف و نهی از منکر» برخوردها با زنان مخالف حجاب اجباری را شدت بخشیده‌اند.

بنا بر گزارش‌ها، آرمیتا گراوند، نوجوان ۱۶ ساله‌، هم در پی حمله یک نیروی «آمر به معروف» به اغما فرو رفت و سرانجام جان باخت.

جمهوری اسلامی از همان سال‌های ابتدای تاسیس خود به نامگذاری‌های مذهبی و سیاسی روزها و هفته‌های مختلف سال اقدام کرد.

از سال ۱۳۷۱ تاکنون نیز هفته اول محرم به نام هفته «احیای امر به معروف و نهی از منکر» نامگذاری شده است.

در جریان سرکوب شدید اعتراضات سراسری سال ۱۴۰۱ پس از بازداشت مهسا (ژینا) امینی توسط گشت ارشاد به بهانه امر به معروف و نهی از منکر و متعاقب آن کشته شدن او، نیروهای حکومتی صدها تن را کشته و هزاران تن را زخمی و بازداشت شدند.

XS
SM
MD
LG