لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۶

بازداشت یک مغازه‌دار در شاهرود به دلیل مقاومت در برابر امر به معروف


فرمانده نیروی انتظامی شاهرود در استان سمنان از بازداشت یک مغازه‌دار در یکی از مراکز خرید شاهرود به دلیل مقاومت در برابر اجرای «امر به معروف و نهی از منکر» خبر داد.

علیرضا شائینی اعلام کرده است که یکی از شهروندان به منظور اجرای «فریضه امر به معروف و نهی از منکر» در یکی از مراکز خرید شهرستان شاهرود مورد «ضرب و شتم» یکی از صاحبان مغازه قرار گرفت که منجر به بازداشت مغازه‌دار شد.

۲۸ مهرماه نیز تصاویری از درگیری مردم با آزارگران و مدافعان حجاب اجباری در پاساژ «آرمیتاژ» منتشر شد که منجر به بازداشت یکی از کسبه پاساژ شده بود.

در همین رابطه وب‌سایت «انصاف نیوز» به نقل از مسئول روابط عمومی ستاد «امر به معروف» استان خراسان رضوی نوشت: افرادی که در این مجتمع درگیری ایجاد کردند «مرتبط با یک تشکل مردمی بوده‌اند» و آنها «ارتباطی به ستاد امر به معروف نداشته‌اند.»

وب‌سایت «شبکه شرق» متعلق به روزنامه «شرق» نیز در اول آبان‌ماه در گزارشی از گسترش مبارزه و مخالفت حکومت با حق آزادی انتخاب و پوشش زنان ایرانی خبر داد و نوشت: در همین راستا به لباس شخصی‌ها و بسیجی‌ها حکم توقف و بازرسی خودرو داده شده است.

مرداد ماه نیز ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که درگیری فیزیکی یک مرد با «زنی چادری» در نارنجستان شیراز را نشان می‌داد که زن چادری اقدام به ایجاد مزاحمت تحت عنوان «امر به معروف و نهی از منکر» کرده بود که با واکنش مردی که همراه دو زن دیگر بود شد که در نهایت پس از بازداشت مرد حاضر در صحنه به صدور حکم تبعید، شلاق و جریمه سنگین برای این شهروند انجامید.

مقام‌های جمهوری اسلامی طی سال‌های اخیر همواره اعتراضات و نافرمانی‌های مدنی شهروندان را به گردن «دشمن» یا رسانه‌های خارج از کشور انداخته‌اند بدون اینکه برای این ادعای خود سند و مدرکی ارائه کنند.

در راستای برخورد با «بی‌حجابی» زنان در ایران، طی ماه‌های اخیر ده‌ها مکان گردشگری، محل کسب‌وکار و مرکز پزشکی و درمانی در شهرهای مختلف به دلیل حضور زنان بی‌حجاب پلمب شده است.

افزون بر این، نیروی انتظامی ایران اقدامات دیگری از جمله توقیف خودرو، ارسال پیامک اخطار و شناسایی زنان بی‌حجاب از طریق دوربین‌های نصب‌شده در سطح شهر و معرفی آنان به مراجع قضایی را نیز از ۲۶ فروردین امسال در دستور کار خود قرار داده است.

XS
SM
MD
LG