لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۵

سخنگوی دولت ایران: برنامه‌ای برای حذف ارز ترجیحی برای دارو و گندم در دستور کار نیست


سخنگوی دولت ایران روز پنجشنبه نهم دی با بیان این که دولت مصمم به حمایت یارانه‌ای در حوزه‌های اساسی است، اعلام کرد دولت ابراهیم رئیسی برنامه‌ای برای حذف ارز ترجیحی در حوزه گندم و دارو ندارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی بهادری جهرمی گفت: با این حال «شیوه اعطای یارانه که یا به شیوه ارز ترجیحی باشد یا شیوه‌های دیگری باشد، منوط به تصمیم‌گیری مجلس شورای اسلامی در خصوص بودجه ۱۴۰۱ است.»

وی افزود: «استفاده دلالان و واسطه گران، افزایش قیمت‌های کاذب، افزایش مصرف‌های غیر واقعی یا بهره برداری از کالاهای اساسی در سایر حوزه‌ها امر روشنی است که در تخصیص ارز ترجیحی وجود دارد، یعنی میزان تاثیرگذاری ارز ترجیحی صددرصدی نیست و بخش زیادی از آن در حوزه‌های دیگر می‌رود یا قاچاق معکوس می‌شود.»

مقامات دولتی پیشتر هم گفته بودند حذف ارز ترجیحی به گندم و دارو تعلق نمی‌گیرد. احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، از حذف تدریجی ارز ترجیحی خبر داده و گفته است ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو و گندم حذف نمی‌شود.

به باور برخی کارشناسان، یک معنی ضمنی صحبت‌های خاندوزی می‌تواند حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای سایر اقلام باشد.

با وجود این که مقام‌های دولت سیزدهم و شخص ابراهیم رئیسی ادعا می‌کنند لایحه بودجه کسری ندارد و استقراض از بانک مرکزی را خط قرمز دولت توصیف کرده‌اند، نگاهی به بودجه ۱۴۰۱ و نحوه توزیع پول و هزینه‌ها نشان می‌دهد که روند بودجه‌ای برخی نهادهای نظارتی، از جمله شورای نگهبان، افزایشی بوده است.

XS
SM
MD
LG