لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۵

مجلس: پنج درصد بودجه عمومی برای «افزایش توان دفاعی» صرف شود


در ادامه بررسی لایحه برنامه ششم توسعه ایران، نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران تصویب کردند که سالانه پنج درصد از بودجه عمومی ایران برای «افزایش تقویت توان دفاعی کشور» اختصاص یابد.

به گزارش ایسنا این لایحه که در ادامه بررسی لایحه برنامه ششم توسعه است، ۱۷۳ رای مثبت در مجلس کسب کرد و تصویب شد. شورای نگهبان باید برای قانون شدن آن نظر بدهد.

لایحه برنامه ششم که این روزها در مجلس تصویب آن آغاز شده، توسط دولت حسن روحانی به مجلس ارایه شده است. شش ماه پیش آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، سیاست های کلی برنامه ششم توسعه را به حسن روحانی ارایه داده بود.

هرچند برنامه توسعه در سالهای قبل از انقلاب رایج بود، بعد از انقلاب تا مدتها متوقف شده بود اما در دو دهه اخیر دوباره این برنامه ریزی صورت می گیرد و تاکنون پنج برنامه توسعه تصویب و اجرا شده است. در این برنامه های پنج ساله، حکومت ایران اهدافی را ترسیم می کند و تلاش است به آنها برسد اما به عقیده کارشناسان همواره بین لایحه و آنچه اجرا می شود فاصله وجود دارد.

افزایش توان موشکی

در بخشی از مصوبه امروز مجلس به «توسعه و افزایش توان تولیدی موشکی» اشاره شده است. برنامه موشکی ایران همواره مورد انتقاد سازمان ملل و کشورهای غربی بوده است.

جمهوری اسلامی ایران متهم است که به متحدین خود مثل حزب الله موشک می دهد تا علیه منافع کشورهایی چون اسرائیل استفاده شود. ایران این اتهام را رد می کند اما در حال حاضر چند رشته تحریم برای برنامه موشکی ایران وجود دارد.

ابتدای سال ۹۵، ایران آزمایش موشک بالستیک داشت که با واکنش تند آمریکا و چند کشور غربی همراه شد. به گفته این کشورها آزمایش ایران خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است.

قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ضمن تأیید برجام از ایران خواست بودتا هشت سال پس از اجرای برجام از هرگونه فعالیت مربوط به موشک‌های بالیستیک که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را دارند، اجتناب کند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران می گوید آزمایشهای موشکی ایران دفاعی است و ربطی به برجام ندارد.

قطعنامه شورای امنیت آزمایش‌های موشکی ایران را قدغن نکرده است و اقدامات تنبیهی نیز در نظر نگرفته اما با آزمایش موشک های بالستیک که قابلیت حمل کلاهک هسته ای دارند، مخالف است.

در حالی مقام های دولتی ایران بر جنبه دفاعی برنامه موشکی خود اصرار دارند، بهار امسال، در آخرین روز یک رزمایش موشکی سپاه پاسداران ایران، دو موشک بالستیک به سمت اهداف از پیش تعیین شده شلیک شدند. به گفته سپاه این موشک‌ها که دارای برد ۲۰۰۰ کیلومتری است و به منظور مقابله با تهدید‌های اسرائیل طراحی شده، اهدافی را در فاصله ۱۴۰۰ کیلومتری هدف قرار داده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG