لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۶

بلینکن: پاسخ ایران احتمال احیای برجام در کوتاه‌مدت را کم کرده است


آنتونی بلینکن در دومین گفتگوهای سالانه سطح بالای اقتصادی در مکزیک
آنتونی بلینکن در دومین گفتگوهای سالانه سطح بالای اقتصادی در مکزیک

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، می‌گوید پاسخ جمهوری اسلامی ایران به پیشنهاد اروپا برای احیای برجام نشان می‌دهد که احتمال توافق در کوتاه مدت «بعید» است.

آقای بلینکن این اظهارات را روز دوشنبه مطرح کرد. او همچنین پاسخ مقامات ایران به پیشنهاد اتحادیه اروپا را «گامی به عقب» خواند.

به گزارش بلومبرگ، بلینکن در یک کنفرانس خبری در مکزیکو سیتی گفت: «آن چه در یک هفته اخیر یا بیشتر در واکنش ایران به پیشنهاد اتحادیه اروپا دیده‌ایم، آشکارا گامی به عقب است و می‌گویم که این پاسخ چشم‌انداز رسیدن به توافق در کوتاه‌مدت را بعید می‌کند.»

یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل، پیشتر در روز یکشنبه و ساعاتی قبل از سفرش به آلمان گفت تلاش‌های اسرائیل برای متوقف‌کردن احیای برجام و برداشتن تحریم‌های ایران علائم اولیه موفقیت را نشان داده است.

او اما گفت: «هنوز راه درازی در پیش است، امانشانه‌های دلگرم‌کننده‌ای وجود دارد.»

لاپید روز دوشنبه نیز در آلمان احیای برجام را «اشتباهی بزرگ» خواند.

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، نیز با انتقاد از اصرار ایران به پایان تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره منشا ذرات اورانیوم کشف‌شده در سایت‌های هسته‌ای اعلام‌نشده جمهوری اسلامی گفت این مساله مانع احیای برجام در آینده‌ای نزدیک می‌شود. به گفته صدراعظم آلمان، ایران هیچ دلیل برای نپذیرفتن پیشنهادهای اروپاییان به منظور احیای برجام ندارد.

مقامات آمریکایی می‌گویند بهترین مسیر برای بازداشتن جمهوری اسلامی ایران از رسیدن به سلاح‌های هسته‌ای احیای برجام است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن را از آن خارج کرد. با احیای برجام بسیاری از تحریم‌های اقتصادی علیه ایران در ازای محدود شدن برنامه هسته‌ای برداشته می‌شود.

XS
SM
MD
LG