لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۷

طرح دوحزبی کنگره آمریکا؛ افزایش حمایت‌ها از «پیمان ابراهیم» و «مجمع نقب»


اسحاق هرتزوگ. رئیس جمهوری اسرائیل، در کنگره آمریکا
اسحاق هرتزوگ. رئیس جمهوری اسرائیل، در کنگره آمریکا

رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا به همراه پنج تن دیگر از سناتورهای کنگره با ارائه طرحی دوحزبی خواستار تقویت «پیمان ابراهیم» و «مجمع نقب» در راستای ائتلاف منطقه‌ای میان اسرائیل و کشورهای عرب شدند.

این طرح که روز پنجشنبه ۲۹ تیرماه، همزمان با سخنرانی اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل، در کنگره آمریکا ارائه شده است بر تشدید تلاش‌ها برای عادی‌سازی مناسبات میان اسرائیل و همسایگان عرب این کشور تاکید می‌کند.

اسحاق هرتزوگ در سخنرانی خود در کنگره آمریکا پیش‌بینی کرد که برقراری صلح و «عادی‌سازی و ائتلاف» میان اسرائیل و همسایگانش تحولی عظیم در تاریخ، خاورمیانه و جهان رقم خواهد زد.

توافقنامه موسوم به «پیمان ابراهیم» به ابتکار آمریکا و با هدف میانجیگری میان اسرائیل و کشورهای عرب منطقه از دو سال قبل آغاز شده و تاکنون به عادی‌سازی روابط اسرائیل با شماری از کشورهای عربی از جمله بحرین و امارات متحده عربی منجر شده است.

متعاقب این پیمان، «مجمع نقب» نیز شامل کشورهای اسرائیل، بحرین، مصر، مراکش، امارات متحده عربی و آمریکا و با هدف تقویت مناسبات میان کشورهای عضو تشکیل شده است.

لایحه‌ دوحزبی نمایندگان کنگره علاوه بر تاکید بر تعمیق روابط میان کشورهای عضو «پیمان ابراهیم» و «مجمع نقب» و دیگر بازیگران منطقه‌ای، از جمله خواستار راه‌اندازی دفتر ائتلاف منطقه‌ای و تعیین نماینده ویژه رئیس‌جمهوری آمریکا برای انجام هماهنگی‌های لازم دراینباره شده است.

از جمله رئوس مطرح‌شده در این لایحه با تمرکز بر «پیمان ابراهیم» و «مجمع نقب»، تعیین بودجه‌ای ویژه برای عملی‌کردن ائتلاف منطقه‌ای اسرائیل، گسترش عادی‌سازی مناسبات میان اسرائیل و همسایگانش و همچنین حمایت از طرح مشترک آموزش امنیت فضای مجازی و اشتراک اطلاعات می‌باشد.

این لایحه از سوی باب مِنِندِز، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، جیم ریش، نماینده جمهوری‌خواه در کمیته روابط خارجی ، جکی روزِن، نماینده دموکرات، جونی اِرنست، نماینده جمهوری خواه، کُری بوکر، نماینده دموکرات، و جیمز لَنک فورد، نماینده جمهوری خواه، تهیه و ارائه شده است.

باب منندز در دفاع از این لایحه، « اسرائیل قوی و دارای روابط صلح‌آمیز با همسایگانش» را در راستای «منافع امنیت ملی آمریکا» توصیف کرد.

جیم ریش، عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، نیز«پیمان ابراهیم و توافقات مربوط به عادی‌سازی» مناسبات میان اسرائیل و همسایگانش را باعث ایجاد «تحولی بنیادین در خاورمیانه» دانست.

سناتور جکی روزن هم «پیمان ابراهیم» را موجب «افزایش امنیت اسرائیل و فراهم‌آمدن فرصت‌های اقتصادی تازه» توصیف کرد.

جونی ارنست، نماینده جمهوری خواه، هم بر«ارتقاء گفتگوهای ادیان و فرهنگ‌ها» و «ارائه پروژه‌های مبتکرانه در میان اعضای پیمان ابراهیم» تاکید کرد.

اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل، که درحال حاضر در آمریکا بسر می‌برد در روزهای گذشته با شماری از مقامات ارشد آمریکایی از جمله جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، دیدار کرده است.

XS
SM
MD
LG