لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۳

عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا: دولت بایدن سیاست جدی در قبال ایران ندارد


سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی، جیم ریش - آرشیو

جیم ریش، سناتور جمهوری‌خواه و عضو عالی رتبه کمیته روابط خارجی سنای ایالات متحده، پس از سخنرانی اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل، در کنگره آمریکا از سیاست دولت جو بایدن، رئیس جمهوری دموکرات ایالات متحده، در قبال ایران انتقاد کرد.

سناتور ریش روز چهارشنبه ۲۸ تیر، در بیانیه‌ای نوشت: «متأسفانه، نبود سیاست جدی دولت بایدن در قبال ایران، اسرائیل را مستعد حملات مستمر جمهوری اسلامی و نیروهای نیابتی آن کرده است.»

او افزود: «من و همکارانم در کنگره همچنان برای یک سیاست جامع‌تر در مورد ایران که فراتر از مذاکره هسته‌ای باشد، تلاش می‌کنیم. ما آماده هستیم [تدوین] قوانینی را رهبری کنیم که رفتار بدخواهانه ایران را مهار کند و حمایت لازم را برای دفاع اسرائیل از خود انجام دهد.»

سناتور جیم ریش اعلام کرد که همچنان به فشار بر دولت آقای بایدن برای گسترش «پیمان ابراهیم» در خاورمیانه با تقویت و گسترش دایره دوستان اسرائیل ادامه می‌دهد.

یک روز پیش از این، در واشنگتن، کارشناسان امور گروه‌های شبه‌نظامی خاورمیانه، درباره فعالیت‌ها و تغییر استراتژی گر‌‌وه‌های مسلح تحت حمایت جمهوری اسلامی در خاورمیانه، هشدار دادند.

در این نشست که به میزبانی اندیشکده «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» (اف‌دی‌دی‌) برگزار شد، جو‌ تروزمن، پژوهشگر این اندیشکده، گفت: ۱۹ گروه شبه‌نظامی مورد حمایت جمهوری اسلامی، در «اطراف مرز‌های اسرائیل» فعالیت دارند.

این کارشناس انتقاد کرد که از این ۱۹ گروه پیکارجو فقط تعدادی تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارند و همه آنها تحریم نشده‌اند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، حدود یک هفته قبل گفته بود که آمریکا همچنان بر جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و بازگرداندن شهروندان آمریکایی که به ناحق در این کشور بازداشت شده‌اند، متمرکز است.

XS
SM
MD
LG