لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۳

رئیس جمهوری اسرائیل در کنگره آمریکا: جمهوری اسلامی به دنبال انرژی صلح‌آمیز نیست


سخنرانی اسحاق هرتزوگ رئیس‌جمهور اسرائیل در کنگره آمریکا

اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهور اسرائیل روز چهارشنبه به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تشکیل دولت اسرائیل در نشست مشترک کنگره ایالات متحده سخنرانی کرد.

آقای هرتزوگ با تاکید مجدد بر روابط ویژه بین دو کشور، بر «روابط نزدیک آمریکا و اسرائیل» و «حق موجودیت» اسرائیل تاکید کرد و به انتقاد‌های قانون‌گذاران در مورد رفتار اسرائیل با فلسطینی‌ها پاسخ داد.
بخشی از سخنان هرتزوگ در کنگره آمریکا درباره تهدیدات جمهوری اسلامی بود. او گفت برنامه هسته‌ای ایران بزرگ‌ترین چالشی است که اسرائیل و آمریکا در حال حاضر با آن روبه‌رو هستند.

وی همچنین گفت که شکی ندارد هدف جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به انرژی هسته‌ای، صلح آمیز نیست.

رئيس جمهوری اسرائیل با اشاره به سرکوب معترضان ایرانی توسط حکومت ایران نیز گفت: « رژیم حمایت مردمش را از دست داده است و آن‌ها را به طرز وحشیانه‌ای سرکوب می‌کند.»

اظهارات رئیس‌جمهور اسرائیل درباره تهدید هسته‌ای جمهوری اسلامی مورد تشویق قانونگذاران دو حزب آمریکا در کنگره قرار گرفت.

سخنان رئیس جمهوری اسرائیل با تشویق پیاپی اعضای دو حزب آمریکا در کنگره همراه شد.
سخنان رئیس جمهوری اسرائیل با تشویق پیاپی اعضای دو حزب آمریکا در کنگره همراه شد.

پیش از سخنرانی هرتزوگ، برخی از نمایندگان کنگره آمریکا از جمله «الکساندریا اوکاسیو کورتیز»، «کوری بوش»، «جمال بومان» و «ایلهان عمر» اعلام کرده بودند به خاطر انتقاد از سیاست‌های دولت اسرائیل در قبال فلسطینیان، این نشست را تحریم می‌کنند.

دیدار اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهور اسرائیل از آمریکا در شرایطی انجام می‌شود که دولت بنیامین نتانیاهو در اسرائیل یک لایحه اصلاحات قضایی را پیش می برد و این با مخالفت اسرائیلی ها در چند ماه گذشته روبرو شده است.

دولت جو بایدن هرچند تاکید دارد که با اسرائیل روابط ناگسستنی دارد اما درباره پیشبرد لایحه قضایی نتانیاهو و همچنین ادامه شهرک سازی اسرائیل در مناطق فلسطینی اختلاف نظر دارد.

پیشتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، سه بار در کنگره آمریکا سخنرانی کرده است که آخرین بار در سال ۲۰۱۵ بود که رهبران جمهوری‌خواه از او برای ایراد سخنرانی علیه توافق هسته‌ای با ایران (برجام) دعوت کردند.


XS
SM
MD
LG