لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۸

گزارش تحقیقی: سهم بزرگ بسیج و گروه‌های «جهادی» از بودجه ایران


گشت نیروی بسیج در تهران (آرشیو)
گشت نیروی بسیج در تهران (آرشیو)

به گزارش پایگاه داده‌های باز ایران، بسیج و گروه‌های «جهادی» علاوه بر ارقام هنگفتی که از محل بودجه دولت جمهوری اسلامی دریافت می‌کنند، از مزایای دیگری نیز تحت عنوان «فعالیت‌های داوطلبانه»، هم در چارچوب بودجه و هم خارج از آن، بهره‌مند هستند.

بررسی‌های داده‌های باز ایران نشان می‌دهد که در بودجه سال ۱۴۰۲ دست کم ۵.۷ هزار میلیارد تومان برای منابع مالی سازمان بسیج، بسیج سازندگی، و گروه‌های «جهادی» مرتبط با آن در نظر گرفته شده است.

بنا بر این گزارش، در لایحه بودجه ۱۴۰۲، بیش از ۲.۸ هزار میلیارد تومان برای «سازمان بسیج» در نظر گرفته شده است. هرچند، تشکیلات بسیج در این لایحه به جز این مورد، دو ردیف ثابت دیگر نیز تحت عناوین «تقویت بنیه دفاع و امنیتی بسیج» و «بسیج سازندگی» در بودجه سالانه دارد که در مجموع ۳۷۶ میلیارد تومان را به خود اختصاص داده است.

علاوه بر ردیف‌های ثابت لایحه بودجه، برای تشکیلات بسیج و گروه‌های جهادی، در مجموع بیش از هزار میلیارد تومان بودجه متفرقه، یکی تحت عنوان «محرومیت‌زدایی» به ارزش ۹۰ میلیارد تومان و دیگری با عنوان «پروژه‌های عمرانی گروه‌های جهادی» به مبلغ هزار میلیارد تومان، در سال جاری در نظر گرفته شده است.

این مطالعه نشان داده است که منابع مالی اختصاص یافته به بسیج به موارد ذکر شده محدود نمی‌شود. بررسی متن و تبصره‌های قانون بودجه ۱۴۰۲ نشان می‌دهد علاوه بر ردیف‌های بودجه در تبصره‌های بودجه نیز مزایای دیگری برای بسیج در نظر گرفته شده است.

این مطلب با استفاده از گزارش پایگاه داده‌های باز ایران تهیه شده است

XS
SM
MD
LG