لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۶

اختلاف ۲۷۵ میلیون تومانی حقوق؛ کوچ شاغلان به زیر خط مطلق فقر


به گزارش رسانه‌های ایران ۲۱ درصد شاغلان در سال ۱۴۰۱ کمتر از میزان خط فقر اعلام شده دستمزد دریافت کرده‌اند.
به گزارش رسانه‌های ایران ۲۱ درصد شاغلان در سال ۱۴۰۱ کمتر از میزان خط فقر اعلام شده دستمزد دریافت کرده‌اند.

فقر این روزها پر تکرارترین واژه در جامعه ایران است و سیاست‌های دولت نیز جامعه را به سوی «فقر مطلق» سوق می‌دهد. این نکته‌ای است که از گزارش روزنامه «هم‌میهن» می‌توان برداشت کرد.

این روزنامه در شماره روز چهارشنبه خود نوشته است: «چهره فقر را می‌‏توان با کنار هم گذاشتن این آمار دید؛ آمار نشان می‌‏دهد حدود یک‌سوم شاغلان در شهرهای گرگان، یاسوج، بیرجند، خرم‌آباد و رشت از حداقل دستمزد اعلامی وزارت کار در سال ۱۴۰۱، دستمزد کمتری دریافت کرده‌اند.»

به نوشته این روزنامه «دریافت دستمزدی با فاصله بیش از ۲ میلیون تومانی از خط فقر اعلام‌شده، یعنی نزدیک شدن به فقر مطلق. یعنی حدود یک‌سوم از شاغلان در شهرهای اشاره‌شده به فقر مطلق نزدیک شده‌اند.»

طبق گزارش معاونت رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، خط فقر خانواده چهار نفره به‌طور میانگین در کشور ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان اعلام شده است.

در این گزارش اشاره شده که بر اساس یک نظرسنجی که در بهمن و اسفند ۱۴۰۱ انجام شده نتایج «قابل‌تامل و تاسف‌انگیزی» به دست آمده است. براساس داده‌های این نظرسنجی به‌طور متوسط ۲۱ درصد از شاغلان کشور کمتر از ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان دریافتی داشته‌اند. یعنی ۲ میلیون تومان کمتر از خط فقر اعلام شده توسط مقامات رسمی.

این گزارش با استناد به یافته‌های آن نظرسنجی از وجود افرادی خبر می‌دهد که در ماه حقوق‌هایی در حدود ۳۰۰ میلیون تومان دریافت کرده‌اند. بالاترین ارقام دریافتی اعلام‌شده ۲۸۰ میلیون تومان در ماه در شهر تهران و ۲۷۰ میلیون تومان در ماه در شهر اصفهان بوده است. در مشهد و ساری هم دریافتی‏‌هایی بالای ۲۰۰ میلیون تومان در ماه ذکر شده که این شهرها را در صدر لیست بیشترین دریافت‌کنندگان حقوق قرار داده است.

روزنامه هم‌میهن نوشته است که «در شهر تهران ۵ درصد از افراد، بالای ۳۰ میلیون تومان حقوق دریافتی داشته‌اند و ۸ درصد از افراد کمتر از ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان حقوق گرفته‌اند.»

در بخشی از این گزارش با استناد به داده‌های این نظرسنجی در شهر تهران از اختلاف ۲۷۵ میلیون تومانی افراد در حقوق ماهیانه خبر می‌دهد و از ایجاد «یک فاصله بسیار عمیق طبقاتی» سخن می‌گوید.

یکی از نکات مورد اشاره‌ای گزارش نگاه جنسیتی در پرداخت حقوق‌ها است که در این رابطه از اختلاف دریافتی مردان و زنان نوشته است: «میانگین حقوق پرداختی به زنان ۸ میلیون تومان و مردان ۱۰ میلیون تومان بوده است.»

XS
SM
MD
LG