لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۴

گزارش وال استریت جورنال از ارتباط رئیس بانک مرکزی ایران و حزب الله لبنان


ولی الله سیف رئیس بانک مرکزی ایران که از روز سه شنبه تحت تحریم های آمریکا قرار گرفت.
ولی الله سیف رئیس بانک مرکزی ایران که از روز سه شنبه تحت تحریم های آمریکا قرار گرفت.

گزارشی از مایکل گوردون در روزنامه وال استریت جورنال

وزارت دارایی آمریکا روز سه شنبه با اعمال تحریم هایی بر ولی الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران، و علی طرزعلی، معاون بخش بین الملل بانک مرکزی ایران، آن ها را به ارسال میلیون ها دلار برای حزب الله متهم کرد. حزب الله لبنان در فهرست آمریکا از گروه های تروریستی قرار دارد.

وزارت دارایی دولت ترامپ می گوید ولی الله سیف این منابع مالی را از طریق بانک «بلاد اسلامی» در عراق و به نیابت از نیروی قدس سپاه پاسداران برای حزب الله می فرستاد.

دولت آمریکا همچنین بانک «بلاد اسلامی» و رئیس آن ارس حبیب را تحریم کرده است.

محمد جعفر قصیر، مسئول امور مالی حزب الله، که این پول های دریافتی را تقسیم می کرده از جمله تحریم شدگان است.

این تحریم ها بخشی از تلاش فراگیر دولت ترامپ برای جلوگیری از استفاده نیروی قدس از نظام بانکی بین المللی است.

کلیت بانک مرکزی ایران هدف این تحریم ها نیست. در پی خروج آمریکا از برجام، بانک مرکزی ایران در ماه اوت دوباره در فهرست تحریم های ثانویه آمریکا قرار خواهد گرفت.

انتظار می رود، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز دوشنبه در یک سخنرانی استراتژی آمریکا در پی خروج از برجام را تشریح کند.

پمپئو در روزهای اخیر با همتایان خود در فرانسه، بریتانیا و آلمان گفتگو کرده است. اما مقام های اروپایی می گویند دولت ترامپ هنوز روشن نکرده است چگونه رویکردی در برابر برنامه هسته ای ایران خواهد داشت.

هر چند فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پس از دیدار با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، گفت اروپا طی هفته های آتی در پی ترویج راه های جدید تجارت با ایران خواهد بود، اما بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا، بر چالش های پیش روی شرکت ها و بانک های اروپایی که در برابر تهدید تحریم های آمریکا قرار دارند، تاکید گذاشت.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG