لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۲

ماکرون: نمی خواهیم بر سر ایران علیه آمریکا جنگ تجاری راه بیاندازیم


امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه می گوید خروج آمریکا از برجام و توقف فعالیت های تجاری شرکت های اروپایی با ایران از بیم بازگشت تحریم های ثانویه آمریکا، باعث جنگ تجاری با آمریکا نخواهد شد.

آقای ماکرون روز پنجشنبه در بلغارستان گفت ما بر سر ایران، یک جنگ استراتژیک با آمریکا را آغاز نخواهیم کرد.

او اما گفت که اروپا تلاش دارد شرکت‌های اروپایی را در مقابل تحریم‌های آمریکا علیه ایران مورد حمایت قرار دهد، اما غول‌هایی مانند توتال در ادامه همکاری با ایران یا ترک آن کشور مختار هستند.

امانوئل ماکرون این اظهارات را در دومین روز نشست سران اتحادیه اروپا در صوفیه پایتخت بلغارستان، در واکنش به اقدام «مولر-مائرسک»، بزرگترین شرکت کشتیرانی جهان، ابراز داشت، که مثل توتال تصمیم گرفته است از همکاری با ایران خودداری کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رئیس جمهوری فرانسه گفت «شرکت‌های بین المللی که در کشورهای متعددی فعالیت دارند، با در نظر گرفتن منافع خودشان تصمیم می گیرند. این آزادی آنها نباید گرفته شود. اما امر مهم این است که شرکت‌ها، به ویژه شرکت‌های متوسطی که به بازارهای آمریکا یا سایر کشورها دسترسی ندارند، در مورد فعالیت در ایران خودشان دست به انتخاب بزنند.»

اتحادیه اروپا در تلاش است تا به رغم اعلام خروج آمریکا از برجام، آن را حفظ کند. اروپا برجام را بخشی پر اهمیت از امنیت بین المللی تلقی می‌کند.

با این حال، حمایت از شرکت‌های اروپایی در برابر تحریم‌های آمریکا علیه ایران چندان آسان نیست و به زمان نیاز دارد تا سران اتحادیه راهکارهایی را برای حفاظت از منافع خود پیدا کنند.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران می گوید تهران به برجام متعهد می ماند چون علاوه برآمریکا، دولت‌های بریتانیا، آلمان، فرانسه، چین و روسیه نیز آن را امضا کرده اند و این پنج کشور خود را به حمایت ایران در قبال تحریم‌های تازه متعهد می‌دانند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG