لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۰

محدودیت تحصیلی زنان ایرانتابستان ایران، با افزایش گشت های پلیس امر به معروف و نهی از منکر که می خواهد مسلم سازد زنان ایران حجاب را رعایت می کنند، به پایان نزدیک می شود، اما کوشش برای کنترل زندگی آنها ادامه دارد.
سی و شش دانشگاه کشور محدودیت های جدیدی اعلام کرده اند که زنان را از تحصیل در ۷۷رشته آکادمیک ممنوع می سازد. ادبیات انگلیسی، فیزیک اتمی، مهندسی برق و صنعتی، مدیریت بازرگانی ، و شیمی از جمله مباحثی هستند که اینک زنان نمی توانند در سطح لیسانس به آنها بپردازند.
بنا به گزارش ها، سید ابوالفضل حسنی مدیر کل گسترش آموزش در وزارت علوم، پژوهش و فناوری گفت " برخی رشته ها برای طبیعت زنان مناسب نیستند."
این اقدام در کشوری صورت می گیرد که در آن نسبت زنان به مردان در دوره لیسانس از هر نقطه دیگری در جهان بالاتر است. بیش از ۶۰ درصد دانشجویان دانشگاه های ایران را زنان تشکیل می دهند . با این حال، همچنین کشوری است که در آن تبعیض بر اساس جنسیت قانونی است، بویژه در موارد مربوط به جرم، طلاق، سرپرستی فرزند و ارث.
شیرین عبادی وکیل ایرانی حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل از بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد و ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر خواسته است در باره ممنوعیت آموزشی زنان تحقیق کنند. او نوشت : " ممنوعیت بخشی از سیاست اخیر جمهوری اسلامی است که سعی دارد زنان را به حریم خصوصی داخل خانه باز گرداند، زیرا نمی تواند حضور مشتافانه آنها در حوزه های عمومی را تحمل کند. هدف این است که زنان از مخالفت دست بردارند و حقوقشان را مطالبه نکنند."
هیلاری کلینتون وزیرامور خارجه امریکا گفته است تند روها در هر کجا می خواهند زنان را کنترل کنند، آنها را از حقوقشان محروم سازند، مشارکت و توانایی آنان را برای انتخاب محدود کنند. اما وقتی زنان فرصت مشارکت در زندگی اقتصادی و سیاسی جوامع خود داشته باشند، نه فقط زندگی خودشان بلکه خانواده هایشان بهترمی شود. اقتصاد رونق می گیرد، بی ثباتی کاهش یپدا می کند.
زنان ایران نقشی مهم در جامعه مدنی کشور، دستاوردهای آموزشی و پیکار برای تمام ایرانیان جهت بیان حقوق انسانی چهانی خود بازی کرده اند. دولتی که سعی دارد زنان را محدود سازد ناامنی و هراس خود را نشان می دهد، اما به زیان تمام جمعیت و کامیابی کشور چنین می کند.
XS
SM
MD
LG