لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۰

مولوی عبدالحمید: بیداری ملت ایران سرآغاز پیروزی است؛ کشته‌شدن مهسا برای همه مردم درد‌آور بود


مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان. آرشیو
مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان. آرشیو

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در خطبه‌های نماز جمعه ۲۴ شهریور «بیداری ملت ایران» را «سرآغاز پیروزی» دانست و با اشاره به کشته‌شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد گفت وقتی مهسا به خاطر نوع پوشش بازداشت و جنازه او به خانواده تحویل شد برای همه مردم دردآور بود.

او همچنین گفت چرا فردی که «حجابش شاید کم بوده کشته شود؟»

امام جمعه اهل سنت زاهدان با بیان اینکه مردم ایران خواهان آزادی و عدالت هستند گفت: مردم از سیاست‌های داخلی و خارجی جمهوری اسلامی ناراضی‌اند، چرا که این سیاست‌ها شکست خورده است.

او گفت: مردم ناراضی‌اند که متخصصان از کشور فرار می‌کنند و یا خانه‌نشین شده‌اند؛ مردم ناراضی‌اند که افراد و مدیران ناتوان کشور را در دست گرفته‌اند.

این شخصیت برجسته اهل سنت کشور افزود: ملت ایران دنبال عدالت و تشنه عدالت است. صدایی که امروز در میان ایرانیان داخل و خارج از کشور بلند است، عدالت‌خواهی است. مردم آزادی می‌خواهند و از تبعیض و نابرابری خسته‌اند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان با انتقاد شدید از وضعیت اقتصادی ایران گفت: پول کشور از اعتبار افتاده و زندگی مشکل شده است. مردم هم امید ندارند که این وضع تغییر کند. مردم تمام این وضع را ناشی از سیاست‌های غلط حاکم بر کشور می‌دانند.

با این حال مولوی عبدالحمید با بیان اینکه «ملت ایران به بیداری رسیده» گفت: خوشحالیم از بیداری ملت ایران و این سرآغاز پیروزی ملت است. به گفته او امروز ایرانیان از هر تبار و گرایشی متحد شده‌اند.

روز جمعه اینترنت زاهدان و برخی دیگر از شهرهای بلوچستان مانند هفته های پیش دچار اختلال شد و پخش اینترنتی سخنرانی مولوی عبدالحمید ناتمام ماند.

شرکت نت‌بلاکس که محدودیت‌های دسترسی به اینترنت در جهان را بررسی می‌کند، روز جمعه ۲۴ شهریور از «اختلال چشمگیر» در اینترنت زاهدان در روز جمعه خبر داد.

نت‌بلاکس افزوده این مساله در چارچوب «الگوی هفتگی قطع اینترنت منطقه» است که معترضان ضدحکومتی را هدف قرار می‌دهد و در آستانه سالگرد کشته‌شدن مهسا امینی رخ می‌دهد.

همزمان، سایت خبری «حال وش» اعلام کرد با نزدیک شدن به سالگرد کشته شدن مهسا امینی و «فاجعه جمعه خونین زاهدان»، برای اهالی سیستان و بلوچستان پیام‌های تهدید آمیز از سوی مخابرات ارسال شده است.

پس از کشته شدن ده‌ها نمازگزار در «جمعه خونین» زاهدان در هشتم مهر سال گذشته، این شهر در هر جمعه پس از خطبه‌های غالبا انتقادی مولوی عبدالحمید، صحنه اعتراضات ضدحکومتی بوده است.

مردم در این راهپیمایی‌ها ضمن سردادن شعار علیه سران نظام جمهوری اسلامی، بر لزوم شناسایی، معرفی و برخورد با عاملان حادثه جمعه خونین زاهدان تاکید کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG