لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۴

انتقاد مولوی عبدالحمید از «صرف هزینه برای مذهب»: دولت به مشکلات مردم رسیدگی کند


مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان
مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان

مولوی عبدالحمید در خطبه‌های نماز جمعه سوم شهریور زاهدان با انتقاد از صرف هزینه‌های فراوان برای مراسم‌ مذهبی به‌رغم معضلات عدیده کشور، از دولت جمهوری اسلامی خواست به مشکلات مردم رسیدگی کند.

به گفته امام جمعه اهل سنت زاهدان، «دولت و حکومت مذهبی صرف» آنچنان که در ایران «تجربه کرده‌ایم، جواب نداده. کاش از همان اول ملی و مذهبی فکر می‌کردند.»

او افزود: «اگر هم ملی و هم مذهبی فکر می‌کردند، بهتر بود. [اما] اگر همه هم و غم مذهب بشود، نتیجه این می‌شود.»

مولوی عبدالحمید خطاب به سران جمهوری اسلامی گفت «برای مذهب» هزینه نکنند بلکه به مشکلات مردم رسیدگی کنند.

این روحانی برجسته اهل سنت کشور در ادامه سخنانش گفت هیچ دولتی اجازه ندارد به‌ویژه در چنین شرایطی سرمایه‌های مملکت را در جاهای دیگر صرف کند.

مولوی عبدالحمید از مقامات جمهوری اسلامی پرسید در شرایطی که در کشور دارو گیر نمی‌آید آیا منصفانه و درست است که به قول وزیر راه «سه هزار میلیارد» صرف یک مراسم مذهبی بشود؟

او با یادآوری اینکه «چراغی که به خانه رواست، به مسجد حرام است» پرسید چرا سرمایه‌های هنگفت کشور بیرون کشور آن هم در جنگ‌ها صرف شود؟

عبدالحمید با انتقاد از تبلیغات جمهوری اسلامی برای ترویج فرزندآوری بیشتر گفت: «عقل هم چیز خوبی است.» او خطاب به مقامات جمهوری اسلامی گفت تا اوضاع اقتصادی ممکلت را بسامان نکنند، مردم نخواهند توانست شکم فرزندان خود را سیر کنند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان همچنین به اعتراضات صنفی معلمان، بازنشستگان، کارمندان، و کارگران اشاره کرد و افزود باید به حال کشور «خون گریه کرد.»

  • دستگیری‌های اخیر

مولوی عبدالحمید در ارتباط با دستگیری اعضای خانواده کسانی که در «خیزش‌های اخیر» تلفات داده‌اند، گفت به جای دستگیری باید به آنها محبت شود.

او با انتقاد از دستگیری علمای اهل سنت از جمله مولانا عبدالمجید، ماموستا خزری‌نژاد، و مولانا فتحی محمد نقشبندی گفت همه زندانیان باید آزاد شوند و «دستگیری جواب نخواهد داد.»

مولوی عبدالحمید در بخش دیگری از سخنانش گفت در «جمعه خونین» زاهدان مردم بی‌گناه در مصلی کشته شدند و تا حالا یک نفر از «قاتلان» به زندان نیفتاده است اما مردم از خود صبر نشان داده‌اند. او تصریح کرد مردم حق‌شان را نبخشیده‌اند و امیدوارند به حق خود برسند.

سخنان امام جمعه اهل سنت زاهدان دقایقی بعد از آغاز، به خاطر اختلال در اینترنت این شهر، قطع شد. این چندمین هفته پیاپی است که اینترنت زاهدان در روز جمعه شاهد اختلال است.

همزمان معترضان در شهرهای مختلف استان سیستان و بلوچستان خواستار آزادی مولوی فتحی محمد نقشبندی، امام جمعه راسک، شدند و علیه جمهوری اسلامی شعار دادند.

XS
SM
MD
LG