لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۶

مولوی عبدالحمید: جمهوری اسلامی با اهل سنت عادلانه و برابر رفتار نکرده است


مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان
مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در خطبه‌های نماز جمعه ۱۰ شهریور با انتقاد از دولتی کردن مذهب گفت در هیچ جای دنیا چنین رویه‌ای را صلاح و مصلحت نمی‌دانند.

او با انتقاد از رویکرد جمهوری اسلامی در قبال اهل سنت گفت به‌رغم مطالبه عدالت طی ۴۴ سال گذشته، «متاسفانه» عدالت و برابری در قبال اهل سنت وجود نداشته است.

این روحانی برجسته اهل سنت کشور با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی حتی یک وزیر سنی‌مذهب نیز نداشته گفت «به جرات می‌توانم بگویم» شایسته‌سالاری در جمهوری اسلامی وجود ندارد.

به گفته مولوی عبدالحمید، اهل سنت هنوز در پایتخت ایران یک مسجد ندارد و در نمازخانه‌های اهل سنت در تهران «فشار» وجود دارد.

او خطاب به مقامات جمهوری اسلامی گفت: «باید به اهل سنت آزادی می‌دادید» و نباید مساجد و نمازخانه‌ها را «امنیتی می‌کردید.»

مولوی عبدالحمید افزود حاکمیت می‌تواند بر امور مذهبی اهل سنت نظارت کند اما مدیریت آن باید در دست خود اهل سنت باشد.

او با اشاره به مطالبه عدالت و مساوات و برابری از سوی همه اقوام و مذاهب گفت در استخدام‌ها، نسبت به اهل سنت تبعیض وجود دارد.

به گفته این روحانی برجسته اهل سنت کشور، داشتن وزیر از میان اقوام و زن به نفع کشور و وحدت و همدلی است و آبرو و عزت کشور را در سطح بین‌المللی بالا می‌برد.

امام جمعه اهل سنت زاهدان در انتقاد از سرکوب مخالفان حجاب اجباری از سوی ماموران امنیتی جمهوری اسلامی تصریح کرد برای هیچ مامور مردی جایز نیست که «دست یک زن را بگیرد و او را بغل کند و بیاندازد.»

  • ادعای دستگیری گروه «حامی جریان سلطنت‌طلب»

خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گزارشی مدعی شد وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی اعضای یک گروه «جریان سلطنت‌طلب» را در زاهدان بازداشت کرده است.

این خبرگزاری به نقل از وزارت اطلاعات مدعی شده، بازداشت‌شدگان «با مدیریت از خارج مرزها، تلاش داشتند با برافراشتن پرچم شیر و خورشید در میان مردم، جمعیت را همسو با خانواده پهلوی نشان دهند.»

این ادعا در شرایطی است که معترضان در زاهدان در ماه های گذشته و در جمعه‌های اعتراضی، پس از برگزاری مراسم نماز جمعه توسط مولوی عبدالحمید، بارها علیه رهبر جمهوری اسلامی و کلیت حکومت شعار داده اند.

XS
SM
MD
LG