لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۵

مولوی عبدالحمید: دولت به هیچ‌کدام از وعده‌هایی که به اهل‌سنت داد عمل نکرد


مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان
مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان

امام جمعه اهل سنت زاهدان با تاکید بر خواسته‌های مردم سیستان‌ و‌ بلوچستان در سه محور «ملی»، «قومی- مذهبی» و «جمعه خونین» تصریح کرد: «دولت به هیچ‌کدام از وعده‌هایی که به اهل‌سنت داد عمل نکرده است.»

مولوی عبدالحمید ۱۲ مرداد در نشست مدیران مدارس دینی سیستان‌ و بلوچستان با بیان اینکه «مطالبات ما حول سه محور خواسته‌های ملی، مسائل قومی – مذهبی و جمعه‌های خونین» خلاصه می‌شود افزود: «حادثه جمعه خونین زاهدان «خطای انسانی» نبود، بلکه عمدی و نتیجۀ تبعیض‌هایی بود که در طول چهل‌ و چهار سال جامعه ما با آنها دست‌وپنجه نرم می‌کند. لذا خواستۀ مردم مبنی بر محکومیت حادثه جمعه خونین زاهدان و مجازات عاملان و آمران این حادثه خواسته‌ای منطقی است و مردمِ ما برای اینکه در آینده دوباره چنین اتفاقی تکرار نشود، تا زمانی که این جنایت محکوم نشود و آمران و عاملان مجازات نشوند رضایت نمی‌دهند. »

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه زاهدان، مولانا عبدالحمید در این نشست که به میزبانی دارالعلوم زاهدان در مسجد جامع مکی برگزار شد، تصریح کرد: «دولت به هیچ‌کدام از وعده‌هایی که به اهل‌سنت داد عمل نکرده است.»

امام جمعه اهل سنت زاهدان در ادامه خاطرنشان کرد: «ما وابسته به هیچ فرد و حزبی در داخل و خارج کشور نیستیم، بلکه مستقل و به فکر منافع ملت ایران هستیم. ما به انسانیت فکر می‌کنیم و دنبال منافع همۀ انسان‌ها هستیم. ما در کنار ملت هستیم.»

مولوی عبدالحمید درباره روابط دیپلماتیک ایران با برخی کشورها نیز گفت: «ارتباط ایران با تمام کشورهای دنیا، نه فقط با کشورهایی که خودشان گرسنه هستند، یکی از خواسته‌های ملت ایران بوده و هست، اما مهمترین از آن سیاست‌های داخلی هستند که نیاز به تعدیل دارند. متاسفانه حتی یک قدم هم در این راستا و در جهت رفع پریشانی‌های مردم برنداشته‌اند. حل مشکلات داخلی و نگهداری ملت مهمتر از ارتباط با دیگر کشورهاست. ما بارها گفته‌ایم اگر در سیاست‌های داخلی تغییر بیاورید حداقل مخالفان شما در داخل کمتر می‌شوند.»

روز جمعه ۱۳ مرداد سخنرانی نکردن مولوی عبدالحمید در نماز جمعه زاهدان برای مخاطبانش سوال برانگیز شد. پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه زاهدان در پاسخ به این ابهام طی بیانیه‌ای اعلام کرد :«شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید، ۱۳ مرداد ۱۴۰۲ در مراسم نماز جمعه زاهدان حضور داشتند، اما به علت کسالت جزئی، در این مراسم سخنرانی نکردند.»

از سوی دیگر ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشری ایران اعلام کرد عبدالعلیم اسماعیل زهی، فرزند مولوی عبدالحمید روز چهارشنبه یازدهم مردادماه به اداره اطلاعات شهرستان زاهدان احضار شده و مورد بازجویی قرار گرفته است.

به گزارش هرانا، همچنین از وی خواسته شده روز شنبه ۱۴ مرداد نیز در اداره اطلاعات سپاه زاهدان حاضر شود.

پس از کشته شدن ده‌ها نمازگزار در «جمعه خونین» زاهدان در ٨ مهرماه سال گذشته، این شهر هر جمعه پس از خطبه‌های غالبا انتقادی مولوی عبدالحمید، صحنه اعتراضات ضدحکومتی بوده است. مردم در این راهپیمایی‌ها ضمن سردادن شعارها برعلیه سران نظام، بر لزوم شناسایی، معرفی و برخورد با عاملان حادثه جمعه خونین زاهدان تاکید دارند.

XS
SM
MD
LG