لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۵

مولوی عبدالحمید: مسئولان سرکوب معترضان باید مجازات شوند


مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان.
مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان.

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در خطبه‌های نماز جمعه ١٧ شهریور گفت پاسخ سنگ، گلوله نیست و مسئولان سرکوب معترضان مسالمت‌جو «باید مجازات شوند.»

به گفته او، مردم هیچ تقصیری در قبال اتفاقات «جمعه خونین» ندارند و مسئولان از جمله خود رهبر جمهوری اسلامی می‌دانند که «این کار ناحق بود.»

مولوی تصریح کرد اگر عدالت و آزادی نباشد، باید فاتحه حکومت را خواند.

این شخصیت برجسته اهل سنت کشور گفت هیچ حکومتی در دنیا اجازه ندارد کشور را به سویی سوق دهد که بر خلاف منافع ملی و خواست و رضایت ملت باشد.

امام جمعه اهل سنت زاهدان خاطرنشان کرد حاکم را خدا تعیین نمی‌کند بلکه مردم تعیین می‌کنند و اینکه حاکم باید مردمی و خدمتگذار ملت باشد.

او در انتقادی ضمنی از نظام ولایت مطلقه فقیه گفت هیچ حاکمی اختیارات مطلق ندارد و «ولایت مطلقه مال خداست.»

به گفته مولوی عبدالحمید، حاکم تا زمانی اجازه حکومت دارد که اکثریت قاطع مردم راضی باشند و اینکه او باید همواره از حمایت اکثریت برخوردار باشد.

به گزارش سازمان حقوق بشری حال‌وش، روز جمعه «اینترنت زاهدان و برخی دیگر از شهرهای بلوچستان دچار اختلال شدید شده به طوری که برقراری تماس برای شهروندان به سختی امکان پذیر است.»

حال‌وش افزوده که سخنرانی مولوی عبدالحمید که از حساب اینستاگرام او به صورت زنده پخش می‌شد، چندین بار قطع شد.

پس از کشته شدن ده‌ها نمازگزار در «جمعه خونین» زاهدان در هشتم مهر سال گذشته، این شهر در هر جمعه پس از خطبه‌های غالبا انتقادی مولوی عبدالحمید، صحنه اعتراضات ضدحکومتی بوده است.

مردم در این راهپیمایی‌ها ضمن سردادن شعار علیه سران نظام جمهوری اسلامی، بر لزوم شناسایی، معرفی و برخورد با عاملان حادثه جمعه خونین زاهدان تاکید کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG