لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۲

رونمایی از نخستین پهپاد مسلح به موشک پدافند هوایی ایران


ایران اعلام کرد که از یک پهپاد مسلح به موشک‌های پدافند هوایی رونمایی کرده است.

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، روز سه‌شنبه نخستین پهپاد مسلح به موشک‌های پدافند هوایی که توسط سازمان‌های صنایع هوایی و صنایع هوافضا ساخته شده، می‌تواند، انواع هواگردها نظیر هواپیماهای جنگنده، هواپیمای بدون سرنشین و بالگرد را با موشک‌های هوا به هوا هدف قرار دهند.

خبرگزاری تسنیم فیلمی منتشر کرده است که به نوشته این خبرگزاری، لحظه پرواز و مقابله این پهپاد با یک پهپاد مهاجم فرضی و هدف قرار دادن پهپاد مهاجم توسط موشک‌های نخستین پهپاد مجهز به موشک‌های پدافندی است.

از سوی دیگر خبرگزاری ایرنا گزارش داد که روز دوشنبه ۳۱ شهریورماه، همزمان با رژه نیروهای مسلح در حضور رئیس جمهوری ایران، سامانه جدید رادار «فتح ۲» و پهپاد «صادق ۱» ساخته قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص)، رونمایی شده است.

رادار «فتح ۲» به نوشته این خبرگزاری، راداری بومی و با برد بلند است که قابلیت شناسایی هواپیماهای خودی از غیرخودی و نیز توانایی کشف هواپیماهای بدون سرنشین و ریزپرنده را دارد.

پهپاد «صادق ۱» از قابلیت اجرای ماموریت‌های آزمایشی سامانه های راداری و الکترونیکی، ارزیابی‌های آموزشی با سرعت بالای ماخ و ارتفاع پروازی ۲۵ هزار پا برخوردار است.

این دو سامانه در مراسمی رونمایی شدند که هر سال در سالگرد آغاز جنگ ۸ ساله ایران و عراق برپا می‌شود.

XS
SM
MD
LG