لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۱

رونمایی از موشک‌های کروز و هواپیماهای بدون سرنشین ایران


موشک کروز دریایی رونمایی شده، قابلیت شلیک از ساحل و کشتی را دارد
موشک کروز دریایی رونمایی شده، قابلیت شلیک از ساحل و کشتی را دارد

ایران ۴ محصول جدید نظامی خود در حوزه موشکی و هوایی را رونمایی کرد.

خبرگزاری‌های ایران گزارش دادند که روز یکشنبه، ۲ شهريورماه (۲۴ اوت) از دو موشک کروز و دو هواپیمای بدون سرنشین جدید، با حضور حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران، در سازمان صنایع هوایی نیروهای مسلح ایران، رونمایی شد.

هواپیمای بدون سرنشین (پهپاد) کرار ۴، یکی از این محصولات جدید است که گفته شده قابلیت‌های عملیاتی برای پدافند هوایی در ارتفاع بالا و دفاع از حریم هوایی دارد.

موشک قدیر، که از نسل موشک‌های کروز است قابلیت هدف قرار دادن اهدافی تا برد ۳۰۰ کیلومتری را دارد. این موشک امکان شلیک از ساحل و شناورها را دارا است.

موشک نصر نصیر، موشک کروز دریایی است که در گزارش‌ها، چالاک و قدرتمند معرفی شده است. این موشک با داشتن سر جستجوگر بدون انتشار، به ویژگی‌های هوشمندی و عملیات در سکوت مجهز شده است.

آخرین محصولی که رونمایی شد، هواپیمای بدون سرنشین مهاجر ۴ بود. نقشه برداری هوایی، هدف از ساخت این هواپیمای بدون سرنشین عنوان شده است که می‌تواند کاربرد نظامی یا غیرنظامی داشته باشد.

حسن روحانی که در رونمایی از این محصولات نظامی حضور داشت در سخنرانی خود خطاب به همسایگان ایران گفت که قدرت نظامی ایران تهدیدی علیه آنها نیست.

روحانی گفت، «ما به دنبال رقابت تسلیحاتی نیستیم اما برای دفاع از خودمان هرچه لازم بدانیم، تصمیم می گیریم.»

طی سالهای گذشته با افزایش تلاش ایران برای ساخت موشک‌های میانبرد، برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس نسبت به تلاش ایران برای دستیابی به این موشک‌ها ابراز نگرانی کردند.

در آخرین ابراز نگرانی‌های کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس، این کشورها در پی ایجاد یک سامانه دفاع هوایی مشترک برآمدند. این برنامه به دلیل ناهماهنگی بین این کشورها پیش نرفت.

ایران طی یکسال گذشته که مذاکرات هسته‌ای را از سر گرفته است، از آزمایش موشک‌های باليستیک و یا استفاده از آنها در مانورهای نظامی خودداری کرده است.

XS
SM
MD
LG