لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۵

تورم بالای پنجاه درصد در هشت استان ایران؛ پیش‌بینی وضعیت مشابه در نیمی‌ از استان‌های کشور


به گزارش برخی رسانه‌های ایران، نرخ تورم در ۸ استان ایران از جمله آذربایجان‌شرقی، کرمانشاه، کردستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، خراسان‌شمالی، و زنجان از مرز ۵۰ درصد عبور کرد و استان ایلام با نرخ ۵۳.۱ درصد بالاترین نرخ تورم دوازده‌ ماهه را به خود اختصاص داده است.

روزنامه «همشهری» طی روزهای گذشته به نقل از مرکز آمار ایران نوشته است که پیش‌بینی می‌شود در صورت ادامه روند صعودی نرخ تورم، در مهر ماه سال جاری نیز دست‌کم نیمی از استان‌های ایران با تورم بالای ۵۰ درصدی روبرور شوند.

بنا بر این گزارش، مناطق روستایی ۱۷ استان ایران از جمله ایلام، فارس، کرمانشاه، یزد، آذربایجان غربی، لرستان، کردستان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، بوشهر، اردبیل، کهگیلویه و بویراحمد، همدان، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، گلستان و آذربایجان شرقی نیز با نرخ بالای ۵۰ درصدی تورم روبرو بوده‌اند.

در ادامه این گزارش بالاترین «نرخ تورم ماهانه» شهریور ماه در مناطق شهری به استان یزد با ۵.۵ درصد و در مناطق روستایی به استان قم با ۵.۸ درصد اختصاص داشته و بالاترین «نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه» در مناطق شهری و رستایی، در ماه مشابه نیز به استان آذربایجان‌غربی به میزان ۵۳.۱ درصد و ۵۵.۱ درصد اختصاص داشته است.

روزنامه همشری همچنین از نرخ تورم دوازده‌ ماهه بالای ۶۰ درصدی خرید کالاهای خوراکی، آشامیدنی در ۱۵ استان ایران از جمله اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد، آذربایجان شرقی، گلستان، هرمزگان، کردستان، آذربایجان غربی، خراسان رضوی، ایلام، خراسان شمالی، البرز، کرمانشاه، لرستان و فارس خبر داد.

ماه گذشته نیز نرخ تورم سالانه منتهی به شهریورماه ۱۴۰۰ در کل ایران به ۴۵.۸ درصد رسید و رسانه‌های ایران نسبت به عواقب آن هشدار دادند. خبرگزاری فارس طی روزهای گذشته در گزارشی از «احتمال وخیم‌تر شدن شرایط تورمی» ابراز نگرانی کرد و از دولت ابراهیم رئیسی خواست «هر چه سریع‌تر راه‌کارهای مناسب برای کاهش تورم که فشار مضاعفی بر وضعیت معیشتی اقشار مختلف جامعه و به‌خصوص دهک‌های پایین درآمدی وارد کرده است، به کار گیرد.»

مرتضی افقه، کارشناس اقتصادی در ایران، به تازگی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری ایلنا با تأکید بر ضرورت بهبود روابط تجاری ایران نو «درست» نبودن شیوه‌ دولت ابراهیم رئیسی «برای جبران کسری بودجه» گفته بود «هیچ برنامه‌ای در بهبود شرایط اقتصادی کشور، از جمله کاهش نرخ تورم» نتیجه نخواهد داشت و «این دولت هم در اقتصاد زمین‌گیر می‌شود.»

XS
SM
MD
LG