لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۵

"تشریح خرگوش زنده" در یک کلاس در همدان؛ حکم شلاق برای سگ‌کشی در اردبیل


یکی از تجمعات اعتراضی دوستداران حقوق حیوانات با حضور بازیگران سینما
یکی از تجمعات اعتراضی دوستداران حقوق حیوانات با حضور بازیگران سینما

تشریح یک خرگوش زنده در یکی از دبیرستان‌های همدان، باعث اعتراض شماری از دانش آموزان، خانواده ها و تلاشگران حقوق حیوانات شده است. همزمان یک متهم پرونده سگ‌کشی در استان اردبیل به شلاق و فراگیری نحوه برخورد با حیوانات محکوم شد.

به گزارش ایسنا، محمدرضا محمدی، مدیرکل حفاظت محیط زیست همدان با تایید تشریح خرگوش زنده گفت پس از دریافت این گزارش، ماموریت خارج از استانی خود را نیمه کاره گذاشته و به همدان بازگشته تا به بررسی حادثه بپردازد.

این اقدام با اعتراض هایی روبرو شد و منابع خبری می گویند این اعتراض ها به تعلیق مدیر دبیرستان و معرفی معلم مربوطه به اداره تخلفات اداری آموزش و پرورش منجر شد

او همچنین گفت که از مدیرکل آموزش و پرورش همدان درخواست کرد تا برای برخورد با "اقدامات خلاف عرف اخلاقی" مدیر دبیرستان را از کار برکنار کند.

روابط عمومی اداره كل محیط زیست استان همدان ساعتی بعد اعلام کرد كه مدیر دبیرستان از كار تعلیق و دبیر خاطی نیز به اداره تخلفات اداری آموزش و پرورش معرفی شده است.

یونسکو تشریح زنده حیوانات را از مصادیق بارز آزار و شکنجه حیوانات ارزیابی کرده و خواهان ممنوعیت کامل این آزمایش ها به ویژه در موسسات آموزشی شده است. روانشناسان اجتماعی نیز بر تاثیرات منفی روانی اقداماتی همچون تشریح زنده حیوانات بر کودکان و نوجوانان تاکید کرده خواهان حذف این آزمایش ها در موسسات آموزشی شده‌اند.

از سوی دیگر نمایندگی حفاظت محیط زیست شهرستان بیله سوار به خبرگزاری مهر گفت که یک دادگاه عمومی در استان اردبیل، متهم پرونده معروف سگ‌کشی را به ۷۴ ضربه شلاق و هفته‌ای یک جلسه آموزش نحوه برخورد با حیوانات به مدت یک سال محکوم کرده است.

این فرد در اسفند ماه سال گذشته با چوب به جان یک سگ نگهبان افتاد و با ضربات متعدد او را از پا درآورد. انتشار فیلم این سگ‌کشی با اعتراضات زیادی در شبکه‌های اجتماعی مواجه شد.

در سال گذشته انتشار چندین فیلم و عکس از آزار حیوانات در ایران باعث موجی از اعتراضات شد و تجمع‌هایی هم در شهرهای مختلف ایران شکل گرفت.

به نظر می‌رسید که دولت و دستگاه قضایی نیز با معترضان همسو بوده و به دنبال برخورد با حیوان آزاری‌های گسترده در ایران است اما هدیه تهرانی بازیگر سرشناس سینمای ایران به همراه شانزده فعال مدنی دیگر در تجمعی در روز ۱۳ فروردین با هدف حمایت از حقوق حیوانات، برای چند ساعت بازداشت شدند.

XS
SM
MD
LG