لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۰

مرگ سه کوسه سیرک در مشهد به خاطر شرایط نامناسب نگهداری


 کوسه‌های تلف شده در مشهد کالبدشکافی شدند.
کوسه‌های تلف شده در مشهد کالبدشکافی شدند.

سه کوسه که برای نمایش در یک سیرک وارد ایران شده بودند، به دلیل شرایط نامناسب نگهداری تلف شدند.

این سه کوسه در جریان حضور یک سیرک پرتغالی در شهر مشهد به نمایش گذاشته می‌شدند. کوسه‌ها با پایان سیرک از ایران خارج شده اما پس از یک روز بار دیگر از سوی پارک دلفین‌های برج میلاد به ایران منتقل شدند.

بنا به اعلام مقامات سازمان حفاظت محیط زیست مرگ این سه کوسه ماهی بر اثر نقص فنی سیستم اکسیژن رسانی آکواریوم و خفگی رخ داده است.

شادی مدرس، یک فعال محیط زیست به خبرگزاری مهر گفت از اولین روزهای حضور سیرک کاردینالی در مشهد، فعالان محیط زیست بارها به اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوی خبر دادند کهآکواریوم کوسه‌ها زیر سن سیرک جاسازی شده و به صورت غیرقانونی نگهداری می‌شوند اما مسئولان وجود کوسه در این سیرک را تکذیب می‌کردند.

مقامات سازمان محیط زیست پس از رسانه‌ای شدن خبر مرگ این سه کوسه اعلام کردند که هیچ گونه مجوزی برای حضور آنها صادر نشده بود.

در سال‌های اخیر شرایط نگهداری نامناسب حیوانات در سیرک‌های ایران باعث مرگ چندین حیوان مختلف شده است. جمعی از فعالان محیط زیست از تابستان سال گذشته کمپینی با عنوان سیرک بدون حیوانات راه‌اندازی کرده و خواستار تحریم سیرک‌هایی شده‌اند که در آنها حیوانات به اجرای نمایش می‌پردازند.

XS
SM
MD
LG