لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۶

امیرعبداللهیان: ایران آغازگر قطع ارتباط با عربستان نبود


حسن امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران. آرشیو
حسن امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران. آرشیو

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، روز جمعه ۱۶ مهر در یک نشست خبری در بیروت گفت، ایران آغازگر قطع ارتباط با عربستان سعودی نبود.

روابط دیپلماتیک ایران و عربستان سعودی از دی ماە ۹۴ پس از حمله بە ساختمان های سفارت و کنسولگری سعودی در تهران و مشهد قطع شد.

خبرگزاری رویترز به نقل از حسین امیرعبداللهیان نوشت، رابطه خوب میان ایران و عربستان سعودی، به نفع کل منطقه است.

به گفته وزیر امور خارجه ایران، «گفت‌وگوی ایران و سعودی در مسیر درستی پیش می‌رود و ما به گفت‌وگوی بیشتر نیاز داریم.»

امیرعبداللهیان افزود:« این ما نبودیم که رابطه با عربستان را قطع کردیم، این تصمیم مقامات سعودی بود. ما مذاکره بین دو کشور را سازنده می‌دانیم.»

فیصل بن فرحان وزیر امور خارجە عربستان پیشتر برگزاری نخستین دور از گفت‌وگوهای تهران و ریاض بە میزبانی عراق، پس از روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی در ایران را تأیید کرده است.

مذاکرات تهران و ریاض با میانجیگری بغداد در فروردین سال جاری آغاز شد، اما پس از روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی در ایران متوقف شدە بود.

رابرت مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، دوشنبه این هفته با انتشار توییتی در این ارتباط نوشت:‌ «​ما از اعلام عربستان سعودی مبنی بر گفت‌و‌گوهای مستقیم با دولت جدید جمهوری اسلامی ایران استقبال می‌کنیم.»

در اردیبهشت ماه، یک مقام ارشد دولت جو بایدن که نخواست نام او ذکر شود، در پاسخ به پرسش‌های مکتوب بخش فارسی صدای آمریکا گفته بود از گزارش‌های مربوط به گفت‌وگو بین ایران و عربستان مطلع است و واشنگتن از کاهش تنش در منطقه استقبال می‌کند.

ایران و عربستان بر سر برخی مسائل عمده، از جمله جنگ در سوریه و یمن، اختلاف دارند. ایران در سوریه از رژیم بشار اسد و در یمن از شورسیان حوثی حمایت می کند، اما عربستان در سوریه از مخالفان اسد و در یمن از دولت قانونی آن کشور حمایت می کند.

XS
SM
MD
LG