لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۹

قرارداد خرید ایران از ایرباس نهایی شد؛ هواپیماها پیش از تحلیف ترامپ به تهران می رسد


تصویر منتشر شده از رویترز که می گوید هواپیمای آماده تحویل به ایران در پارکینگ ایرباس در آلمان است.
تصویر منتشر شده از رویترز که می گوید هواپیمای آماده تحویل به ایران در پارکینگ ایرباس در آلمان است.

ایران و شرکت ایرباس روز پنجشنبه قرارداد خرید یکصد فروند هواپیمای مسافربری را امضا کردند و قرار است تا پیش از مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید آمریکا، هواپیماها به ایران تحویل داده شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز یک مقام ایرباس امضای قرارداد را تایید کرده است. امضای این قرارداد یک هفته بعد از امضای قرارداد خرید ۸۰ فروند هواپیمای مسافربری از سوی ایران از شرکت آمریکایی بوئینگ صورت می گیرد. به نوشته رویترز، این دو قرارداد بزرگترین معاملات تجاری ایران و شرکت های غربی، یکسال بعد از برداشتن تحریم های هسته ای است.

یکصد فروند هواپیمای ایرباس شامل ۴۶ هواپیمای آ-۳۲۰، ۳۸ هواپیمای آ- ۳۳۰ و ۱۶ هواپیمای آ- ۳۵۰ مدل XWB خواهد بود و از ابتدای سال ۲۰۱۷ تحویل آن آغاز می شود.

قرار است اولین محموله هواپیماها تا در ابتدای ژانویه به ایران ارسال شود. ایرباس اعلام کرد علت تحویل سریع سری اول این است که برخی کشورهای سفارش دهنده در آمریکای لاتین، از تصمیم خود انصراف دادند.

رویترز نوشته است که این هواپیماها قبل از مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید آمریکا تحویل می شود.

امضای این توافق و خرید هواپیماها همزمان با انتقادات محافظه کاران در واشنگتن شده است. جمهوریخواهان در کنگره آمریکا مخالف این قرارداد هستند و پیشتر مخالفت خود را اعلام کرده اند.

قانونگذاران جمهوریخواه در کنگره آمریکا با فروش هواپیماهای مسافربری بوئینگ به ایران مخالفت کرده اند و می گویند ایران از هواپیماهای مسافربری برای انتقال نیروی نظامی به سوریه استفاده کرده است.

دولت اوباما و خزانه داری آمریکا با این خرید های ایران موافقت کرده اند اما هنوز دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا درباره آن نظری اعلام نکرده است.

یکسال پیش توافق هسته ای ایران و کشورهای پنج به علاوه یک اجرایی شد که براساس آن تحریم های هسته ای ایران بخاطر کنارگذاشتن ماجراجویی هسته ای این کشور برداشته شد.

اول بوئینگ

در حالی ایرباس قرارداد با ایران را امضا کرد که یک هفته پیشتر شرکت بوئینگ قرارداد فروش ۸۰ فروند هواپیمای مسافربری را با ایران ایر نهایی کرده بود.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، فرهاد پرورش مدیر عامل ایران ایر روز یکشنبه ۲۱ آذر با اعلام این خبر گفت که ۵۰فروند این هوپیماها مدل ۷۳۷ و ۳۰ فروند دیگر مدل ۷۷۷ پهن پیکر هستند که در یک دوره ۱۰ ساله به ایران ایر تحویل می شوند.

خرید هواپیمای مسافربری نو از سوی ایران پس از صدور مجوز آن از سوی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و وزارت خزانه داری آمریکا ممکن شده است.

ناوگان هواپیماهای مسافربری ایران در پی چند دهه تحریم با فرسودگی و کمبود هواپیما مواجه است و جمهوری اسلامی تلاش می‌کند تا در پی توافق هسته ای به سرعت این ناوگان را نوسازی کند. مقامات جمهوری اسلامی پیشتر اعلام کرده بودند که ایران دست کم به ۳۰۰ هواپیمای جدید نیاز دارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG