لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۲

معاون وزیر راه ایران: نخستین ایرباس کمتر از یک ماه دیگر وارد می شود


هواپیمای آماده تحویل به ایران در پارکینگ ایرباس در آلمان
هواپیمای آماده تحویل به ایران در پارکینگ ایرباس در آلمان

معاون وزیر راه و شهرسازی ایران با اعلام اینکه قرارداد خرید هواپیما از ایرباس به زودی نهایی می شود، از ورود اولین هواپیمای خریداری شده در ماه آینده میلادی خبر داد.

علی اصغر فخریه کاشان، روز دوشنبه ۲۹ آذر به خبرگزاری رویترز گفت که قرارداد خرید هواپیما از شرکت ایرباس طی امروز و فردا نهایی می شود.

به گفته این مقام دولتی، ایران انتظار دارد نخستین هواپیما ایرباس ای ۳۲۱ را اواسط ماه ژانویه (اواخر دیماه) از شرکت فرانسوی دریافت کند.

این خبرگزاری تصویری از یک فروند هواپیمای ایرباس آماده تحویل به ایران را منتشر کرده است که نام ایران ایر روی آن نقش بسته است.

پیشتر برخی مقامات ایران از جمله مدیر عامل ایران ایر از ورود نخستین هواپیماهای ایرباس خریداری شده به ایران در اوایل سال آینده خورشیدی خبر داده بودند.

ایران در پی توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها، با مجوز دولت ایالات متحده مجاز به خرید هواپیمای مسافربری برای نوسازی ناوگان فرسوده خود شد. از این رو، دولت حسن روحانی مذاکراتی را برای خرید حدود ۲۰۰ فروند هواپیما با ایرباس و بوئینگ آغاز کرد که قرارداد خرید ۸۰ هواپیما از بوئینگ ۲۱ آذر در تهران نهایی شد.

معاون وزیر راه ایران در بخشی از مصاحبه خود اعلام کرده است که ایرباس چهار نوع هواپیمای ای ۳۲۰، ای ۳۲۱، ای ۳۳۰ و ای ۳۵۰ را به ایران تحویل خواهد داد. بدین ترتیب ایران از خرید هواپیماهای پهن پیکر ای ۳۸۰ منصرف شده است.

به گفته آقای فخریه کاشان، ایران توافقاتی با شرکت‌های لیزینگ خارجی برای تامین مالی مجموعا ۷۷ فروند هواپیما انجام داده است که شامل ۴۲ فروند ایرباس و ۳۵ فروند بوئینگ است.

امضای قرارداد و نهایی کردن خرید هواپیما از ایرباس و بوئینگ توسط ایران به دلیل باقی ماندن محدودیت‌های انتقال پول، که از برخی از تحریم‌های به جا مانده از گذشته ناشی می شد، به درازا کشید.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG