لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۸

ایران ایر به دنبال خرید هواپیماهایی است که به مجوز آمریکا نیاز ندارد


یک فروند هواپیمای مسافربری متعلق به شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، ایران ایر
یک فروند هواپیمای مسافربری متعلق به شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، ایران ایر

ایران ایر در جستجوی خرید هواپیما از هر شرکتی است که مستلزم کسب مجوز فروش از آمریکا نباشد و به گفته فرزانه شرفیابی، مدیر عامل هما، این شرکت ممکن است به سراغ خرید هواپیمای روسی سوخو برود.

اغلب هواپیماهای مسافربری دست کم ده درصد قطعاتشان آمریکایی است و خرید آنها توسط جمهوری اسلامی ایران به کسب مجوز از آمریکا نیاز دارد.

خبرگزاری رویترز می گوید سوخوی روسیه سعی می کند درصد کمتری از قطعات آمریکایی را در هواپیماهای خود بکار گیرد تا بتواند زمینه را برای فروش دست کم صد هواپیمای سوخو به ایران فراهم کند.

ایران قبلاً قراردادی برای دریافت ده ها هواپیمای بوئینگ و ایرباس از آمریکا و اروپا منعقد کرده بود که بعد از دستور وزارت خزانه داری آمریکا در جریان اعمال تحریم های جدید، از فروش هواپیمای مسافری به ایران خودداری می کنند.

در پی اعلام تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از برجام، وزارت خزانه داری آمریکا مجوز فروش هواپیماهای مسافربری به ایران را که در پی حصول برجام داده شده بود، لغو کرد.

وزارت خزانه داری آمریکا در سال ۲۰۱۱ اعلام کرده بود که ایران ایر مورد استفاده سپاه و وزارت دفاع ایران برای انتقال تجهیزات نظامی قرار می گیرد و آن را آن زمان تحریم کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG