لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۹

گزارش: ایران فناوری پیشرفته برای بهبود راکت های حزب الله فرستاد


گزارشی از ست فرنتزمن در روزنامه جروسلم پست

۲۴ مهر ۱۳۹۷، یک بوئینگ ۷۴۷ «فارس ایر قشم» ساعت ۲:۰۴ بعد از ظهر در بیروت به زمین نشست. هواپیمای بزرگ سفید رنگ ساعت ۹:۳۳ صبح تهران را ترک کرده بود، اما جزئیات پروازش را از مقام های ردیابی پروازهای بین المللی پنهان کرده بود. هواپیما پیش از پرواز به سوی دوحه در قطر، یک روز را بر روی باند فرودگاه استراحت کرد. آن هواپیما اکنون در کانون گزارش فاکس نیوز قرار دارد که بر مبنای آن ادعا می شود حامل دستگاه های «جی پی اس برای ساخت جنگ افزارهای نقطه زن» در کارخانه اسلحه سازی ایران در خاک لبنان بوده است.

این گزارش به نقل از منابع اطلاعاتی غربی می گوید که هواپیمای باربری قطعاتی را برای حزب الله حمل می کرده است. آن قطعات «برای سایت های مخفی حزب الله در نزدیکی فرودگاه بیروت بسته بندی شده بود تا بعدا برای هدف گرفتن اسرائیل از آن استفاده شود.» آموس یادلین، رئیس پیشین اطلاعات ارتش اسرائیل، می گوید که اسرائیل مصمم است با انتقال این تجهیزات برخورد کند: «این مایه نگرانی است، زیرا اگر ایرانیان مصمم به ساخت این پروژه موشک های بالیستیک نقطه زن باشند و اسرائیل عزم عدم تحقق این مهم را داشته باشد، شاهد یک تقابل خواهیم بود.»

بوئینگ ۷۴۷ «فارس ایر قشم» پیشتر هم در پروازهایی مشکوک جلب توجه کرده بود.

فاکس نیوز در شهریور ماه گزارش داده بود که همین هواپیما در تیر ماه از پایگاه نیروی هوایی ایران برخاسته و پیش از ورود به بیروت توقفی در دمشق داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG