لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۸

ادامه گرد و غبار در خوزستان؛ مدارس هشت شهر روز سه شنبه تعطیل اعلام شد


کارشناسان می گویند میزان غلظت گرد و غبار معلق در هوا از حد مجاز عبور کرده و به ۶۶ برابر حد مجاز رسیده است.
کارشناسان می گویند میزان غلظت گرد و غبار معلق در هوا از حد مجاز عبور کرده و به ۶۶ برابر حد مجاز رسیده است.

پس از اینکه مرکز ملی پایش و هشدار سریع گرد و خاک خوزستان هواشناسی خوزستان اعلام کرد روز سه‌شنبه به احتمال زیاد گرد و غبار در آسمان خوزستان تشدید می‌شود، مدارس هشت شهر این استان تعطیل اعلام شد.

کیومرث حاجی‌زاده، مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان روز دوشنبه دوم بهمن به خبرگزاری ایرنا اعلام کرد که مدارس، مهدکودک‌ها، و کانون‌های پرورش فکری کودکان و نوجوانان هشت شهرستان استان خوزستان در نوبت بعدازظهر سه‌شنبه تعطیل است.

هواشناسی استان خوزستان پیش بینی کرده است که پس از فروکش کردن موج اخیر گرد و غبار در بعد از ظهر دوشنبه، روز سه شنبه با شدت گرفت وزش باد، موج دیگری از گرد و غبار این استان را در بر میگیرد.

مدیریت بحران استان نیز علاوه بر تعطیلی هشت شهر، ساعت کار ادارات را نیز کاهش داد. رئیس جمهوری ایران نیز به رئیس سازمان محیط زیست و وزیر کشاورزی دستور داد برای پیگیری بحران ریزگرد به خوزستان سفر کنند.

گرد و غبار از چهار روز پیش در شهرهای استان خوزستان اوج گرفت.

عکس و فیلم های ارسالی به صدای آمریکا نیز نشان داد که بار دیگر مردم در استان خوزستان و استان های همجوار با مشکل گرد و غبار شدید در هوا مواجه شده اند.

مقام های محلی در استان خوزستان نیز روز جمعه ۲۹ دی، اعلام کردند که میزان غلظت گرد و غبار معلق در هوا از حد مجاز عبور کرد و به ۶۶ برابر حد مجاز رسید.

گرد و غبار معلق در هوا، شرایط سختی را در شهرهای اهواز، خرمشهر، شوش، دزفول و شادگان به وجود آورده و حتی شهرهای اطراف خوزستان از جمله ایلام را نیز آلوده کرده است.

به گفته مسئولان اداره حفاظت از محیط زیست خوزستان، حد مجاز ذرات معلق در هوا ۱۵۰ میکروگرم در هر متر مکعب است اما اکنون در اهواز این عدد معادل هشت هزار میکروگرم در هر متر مکعب بوده است.

موضوع گرد و غبار معلق در هوا در خوزستان و استان های غربی ایران جدید نیست. پیشتر گفته می شد دولت احمدی نژاد و دولت عراق به تعهدات خود در قیرپاشی های لازم در بیابان های جنوبی عراق را انجام نداده اند. همزمان خشک کردن هورالعظیم در خوزستان مبدا گرد و غبار اعلام شد.

دولت حسن روحانی که از سال ۹۲ روی کار آمد وعده داده بود سیاست هایی برای پایان این بحران داشته باشد اما هنوز موفق نشده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG